Son dakika haberi! Eğitime kar engeli! Okulların tatil olduğu İller!

Yoğun kar yağışı nedeni ile kar tatili haberleri gelemeye başladı! Yurtta etkili olan kar yağışı ve olumsuz hava koşulları yüzünden bazı il ve ilçelerde eğitime yarın ara verildi. İşte okulların tatil edildiği il ve ilçeler.

Son dakika haberi! Eğitime kar engeli! Okulların tatil olduğu İller!

Tüm Türkiye genelinde etkisini sürdürmeye devam ederken yoğun kar yağışının ardından peş peşe tatil haberleri gelmeye başladı. Olumsuz hava şartları ve ulaşım zorluğu nedeniyle Uşak, Kütahya, Adana'nın Tufanbeyli ilçesi, Kocaeli, Bilecik'in Pazaryeri ilçesi, Adıyaman'ın Sincik ve Çelikhan ilçesi, Kahramanmaraş'ın 4 ilçesi, Muş Merkez ve Hasköy ilçesi ve Bitlis'te okullar yarın tatil edildi. İşte eğitime ara verilen il ve ilçeler.

Kar tatili haberleri ülke genelinde sürmeye devam eden yoğun kar yağışının ardından gelmeye başladı. Olumsuz hava şartları ve ulaşım engeli sebebiyle Uşak, Kütahya, Adana'nın Tufanbeyli ilçesi, Kocaeli, Bilecik'in Pazaryeri ilçesi, Adıyaman'ın Sincik ve Çelikhan ilçesi, Kahramanmaraş'ın 4 ilçesi, Muş Merkez ve Hasköy ilçesi ve Bitlis'te okullar yarın tatil edildi. İşte eğitime ara verilen il ve ilçeler.

Eğitime kar engeli! Okulların tatil olduğu İller!

UŞAK

Uşak'taki tüm okullarda, olumsuz hava koşulları nedeniyle eğitime 1 gün ara verildi.

Valiliğin yaptığı yazılı açıklamada, mevcut hava şartları ve meteorolojik verilere göre oluşabilecek don, buzlanma riski ve kuvvetli rüzgar nedeniyle yarın kentteki tüm okulların tatil edildiği duyuruldu. Öğrencilerin sağlığı ve ulaşım güvenliği için kararın alındığı belirtilirken, "İlimiz merkez ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı her tür ve derecedeki resmi ile özel örgün, yaygın eğitim kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kurslarıyla diğer kamu kurum ve kuruluşlara ait kreş, okul öncesi eğitim kurumlarının 16 Ocak Çarşamba günü 1 gün süreyle tatil edilmesine karar verilmiştir" denildi.

Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan görevli personelden hamile, engelli, diyaliz hastası, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, kanser ve benzeri kronik ağır hastalığı olan memur ve diğer kamu görevlilerinin de yarın idari izinli sayılacakları ifade edildi. Uşak Valiliği ayrıca, kuvvetli rüzgar uyarısı yaptı. Ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, kar yağışı veya kar örtüsü olan bölgelerde tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması istendi.

KÜTAHYA

Kütahya'da, etkili olan yoğun kar yağışının ardından yarın (16 Ocak 2019 Çarşamba günü) eğitime ara verildiği açıklandı.

Sabah saatlerinde başlayan ve etkisini artıran yoğun kar yağışı Kütahya etkili oldu. Kar kalınlığını 25 santimetreyi bulduğu Kütahya'da öğrencileri sevindirecek haber geldi. Kütahya MeteorolojiMüdürlüğü’nün Hava Tahmin Raporlarında bildirilen mevcut hava şartları ve en son meteorolojik veriler değerlendirildiğinde kar yağışının artması öngörüsü ile Kütahya'da yarın eğitime ara verildiği açıklandı.

Valilikten gelen açıklamada; "Hava şartları ve en son meteorolojik veriler değerlendirildiğinde, öğrencilerimizin sağlığı ve ulaşım güvenliği için; İlimiz merkez ve ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı her tür ve derecedeki resmî ve özel örgün ve yaygın eğitim kurumları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel öğretim kursları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarının 16.01.2019 Çarşamba günü 1 (bir) gün süre ile tatil edilmesine karar verilmiştir. Ayrıca; kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan görevli personelden hamile, engelli, diyaliz hastaları, kalp ve böbrek yetmezliği, kanser vb. kronik ağır hastalığı olan memur ve diğer kamu görevlileri, 16.01.2019 Çarşamba günü 1 (bir) gün süre ile idari izinli sayılacaklardır" denildi.

ADANA - TUFANBEYLİ

Adana'nın Tufanbeyli ilçesinde kar nedeniyle yarın okullar tatil edildi.

Tufanbeyli Kaymakamı Ferhat Atar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı ve şiddetli rüzgar nedeniyle ilçedeki okullarda 16 Ocak Çarşamba günü eğitime ara verildiğini belirtti. 

Atar ayrıca, hamile ve engelli kamu personelinin de yarın idari izinli sayılacağını kaydetti. 

KOCAELİ

Meteorolojiden yapılan açıklamalar sonrasında olumsuz hava koşulları nedeniyle Kocaeli'de yarın okullar tatil edildi.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, 16 Ocak Çarşamba günü eğitime 1 gün ara verileceğini açıkladı. Meteorolojiden yapılan uyarılar sonrasında sosyal medya üzerinden açıklama yapan Vali Aksoy, olumsuz hava koşulları nedeniyle Kocaeli genelinde okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde 16 Ocak Çarşamba günü eğitime ara verildiğini duyurdu. Açıklamada ayrıca hava koşulları nedeniyle özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde de Çarşamba günü eğitime ara verildiği, hamileler ile engelli kamu çalışanlarının idari izinli sayılacağı ifade edildi. 

BİLECİK - PAZARYERİ

Bilecik'in Pazaryeri ilçesinde eğitime bir gün ara verildi.

Pazaryeri Kaymakamlığından yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle yarın ilçe merkezi ve taşımalı eğitim kapsamındaki tüm okulların tatil edildiği bildirildi.

Açıklamada, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan hamile ve engelli personelin de aynı gün idari izinli sayılacağı belirtildi.

ADIYAMAN - SİNCİK

Adıyaman’ın Sincik ilçesinde etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle okullar 1 gün tatil edildi. 
Bir süredir etkisini sürdüren kar yağışından dolayı Sincik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okulların 16 Ocak’ta tatil edildiği duyuruldu.

Okulların tatil edilmesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Sincik İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aydın, “İlçemizde devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle ilçe genelindeki tüm okullarımız 16 Ocak Çarşamba günü tatil edilmiştir” diye konuştu.

Çelikhan

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde, kar yağışı nedeniyle okullar bir gün tatil edildi.

Çelikhan’da etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle okullarda eğitime ara verildiğini duyuran İlçe Milli Eğitim Müdürü Resul Acar, "İlçemizde kar yağışının devam etmesinden dolayı 16 Ocak Çarşamba günü ilçe genelinde tüm okullarımız için tatil kararı alınmıştır dedi.

KAHRAMANMARAŞ'IN 4 İLÇESİ

Yoğun kar ve olumsuz hava şartları nedeniyle Göksun, Çağlayancerit, Ekinözü ve Nurhak ilçelerine bağlı mahallelerdeki okullarda 16 Ocak Çarşamba eğitime ara verildiği belirtildi.

MUŞ

Muş'ta merkez ve Hasköy ilçesindeki okullarda yarın eğitime ara verildi.

Valilikten yapılan açıklamada, kentte yoğun kar yağışı, buzlanma, fırtına ve tipi beklendiği belirtildi.

Eğimi fazla olan bölgelerde çığ tehlikesi riskinin değerlendirildiği kaydedilen açıklamada, "İl İdaresi Kanunu çerçevesinde 16 Ocak 2019 Çarşamba günü Muş merkez ve bağlı köyler ile Hasköy ilçe merkezi ve bağlı köylerinde eğitime 1 gün süre ile ara verilmesine karar verilmiştir. Diğer ilçelerimiz ve bağlı köylerinde eğitim-öğretim devam etmektedir." denildi.

Açıklamada, kamu kurumlarında çalışan hamile ve engelli personelin de idari izinli sayılmalarına karar verildiği bildirildi.

BİTLİS

Bitlis’te olumsuz hava şartları nedeniyle il merkezinde yarın için okullar tatil edildi.

Bitlis’te etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Bitlis Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimiz merkez ilçede devam eden yoğun kar yağışı ve olumsuz hava şartlarından dolayı; 16 Ocak Çarşamba günü (bir gün) eğitim öğretime ara verilmesine valilik makamı tarafından karar verilmiştir” denildi.

ELAZIĞ

Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle eğitime bugün öğleden sonra ara verildi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Alacakaya ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle öğleden sonra okullar tatil edilmiştir" denildi.

BİNGÖL

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde kar yağışı nedeniyle 18 gündür tatil olan, dün yeniden eğitime başlanan okullar, bugün yeniden tatil edildi.

Karlıova ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle 27 Aralık Perşembe günü okullar tatil edildi. Aralıksız yağan kar yağışı nedeniyle okullarda eğitim, yapılamadı. Kar kalınlığının 1,5 metreye ulaştığı ilçede, 18 gün sonra, dün yeniden öğrenciler ders başı yaptı. Ancak kar yeniden bastırınca, okullarda eğitime bugün de ara verildi.

Meteoroloji hava durumu raporuna göre, İstanbul, Ankara ve İzmir'de hava nasıl olacak? Yağmur, kar ve rüzgar uyarılarına dikkat!

Yoğun kar yağışı özellikle Doğu illerinde kendisini hissettiriyor. Yağışlar yurdun orta ve doğu kesimlerine ilerliyor ve bu yağışların büyük çoğunluğu kar şeklinde kendini gösteriyor.

Meteoroloji, kar yağışının İstanbul'un kapısına dayandığını belirtiyor. Hava tahmin raporuna göre; İstanbul’a soğuk hava dalgası bugün giriş yapacak. Karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerde kar etkili olacak. İstanbul ve Ankara'da sıcaklıklar 6 derece civarında bekleniyor.

İZMİR'DE SAĞANAK YAĞMUR

Ege'nin en büyük şehri İzmir'de hava çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Meteoroloji'nin son dakika verilerine göre, İzmir'de kuvvetli yağışların devam etmesi bekleniyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, bölgenin iç kesimlerinde karla karışık yağmur zamanla kar şeklinde görülecek olan yağışların; İzmir, Aydın, Muğla ve Denizli çevrelerinde kuvvetli sağanak, İzmir'in iç ve yüksek kesimleri, Manisa'nın yüksek ve doğu kesimleri, Uşak ve Kütahya çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgar'ın kuzey yönlerden zaman zaman kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

SON ÖLÇÜLEN HAVA SICAKLIKLARI

İç Anadolu’da, Karadeniz’in doğu kesimlerinde ve Doğu Anadolu’da yağış ağırlıkla kar şeklinde. Batı Karadeniz’de Bolu çevrelerinde ise kar zayıflamaya başladı. Aşırı yağışlar yine Akdeniz’in doğusunda Adana-Kahramanmaraş-Adıyaman-Hatay dolaylarında, su baskınlarına dikkat! Perşembeye geçişte ise yağış etki alanını daha da daraltacak. Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu’nun da doğu kesimlerine çekilmiş olacak. Aynı dönemde sıcaklıklarda da tırmanış bekleniyor. Perşembeden itibaren başlayacak tırmanış iki gün içerisinde Batı bölgelerde 5-6 dereceyi bulacak. Doğu Anadolu bölgesinde ise tersine düşüş bekleniyor. Perşembe-Cuma bölgenin kuzeyinde gündüz bile sıcaklıklar -5,-6 derecenin üzerine çıkamayacak. Gece ise -20 derecelere gerileyecek.


ÖNEMLİ UYARILAR

Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu ile Hakkari, Şırnak, Bingöl, Muş, Bitlis, Giresun çevreleri ile Kırklareli ve Tekirdağ'ın doğu kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Marmara'nın güney ve doğusu, İç Ege, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Hakkari, Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların Kıyı Ege, Batı Akdeniz kıyıları, Doğu Akdeniz, Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Şanlıurfa, Malatya ve Elazığ çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, İç Ege, Marmara'nın doğusu, Eskişehir çevreleri, Ankara'nın kuzey kesimleri, Çankırı'nın batı kesimleri ile Akdeniz'in yüksek kesimleri, Erzincan ve Tunceli'nin yükseklerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının batı kesimlerde 3 ila 6 derece azalacağı, diğer yerlerde 1 ila 3 derece artacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın ise genellikle güney ve güneybatı, öğle saatlerinden itibaren Ege, Marmara ve Batı Karadeniz'de kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısında güney yönlerden kuvvetli fırtına, Ege ve Marmara bölgeleri ile zamanla Batı Karadeniz'de kuzey yönlerden fırtına (60-80 km/saat); İstanbul'un kuzey kesimlerinde zaman zaman kuvvetli fırtına şeklinde esmesi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER