Kamu Görevlisi Olmak İsteyenler İçin Kritik Sınav

Devlette memur ya da sözleşmeli görevlerde çalışabilmeniz için KPSS'ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girmeniz gerekmekte.

Kamu Görevlisi Olmak İsteyenler İçin Kritik Sınav

Ortaöğretim KPSS Ön lisans KPSS nedir? Kimler bu sınava girebilir?

KPSS ORTAÖĞRETİM/ÖN LİSANS NEDİR?

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans, ortaöğretim okullarından veya ön lisans programlarından (lise, meslek lisesi, iki senelik meslek yüksekokulları ve dengi açıköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki sene) mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir.

Sınava, ortaöğretim okullarından, ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan sınavın geçerlik süresi (iki sene) içinde ortaöğretim / ön lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecek.

KPSS (Ortaöğretim / Önlisans) iki ayrı oturumda Lefkoşa ile birlikte yaklaşık 150 sınav merkezinde yapılmakta. Sınav, ortaöğretim düzeyinde girecek adaylar için sabah, önlisans düzeyinde girecek adaylar için de öğleden sonra başlatılmakta.

Önlisans ve Ortaöğretim (Lise) KPSS sınavları sadece çift senelerde yapılır örneğin : 2016,2018,2020, 2022 gibi. Sınav neticeleri ise sınav tarihinden itibaren iki sene geçerlidir.

KİMLER BU SINAVA GİREBİLİR?

KPSS Ortaöğretim

KPSS Ortaöğretim sınavına, liselerden mezun olanlar ve sınava başvuru sırasında henüz mezun olamayan ancak sınavın iki senelik geçerlilik süresi içerisinde mezun durumda olabilecek adaylar başvuru yapabilirler. Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS'ye giremez.

KPSS Ön Lisans

Ön lisans 2. sınıf okuyanlar ile ön lisans mezunları çiftli yıllarda yapılan KPSS'ye girebilirler. Ön lisans mezunu olup şu an lisans okuyan öğrenciler (mezun olmamış), isterlerse ön lisans KPSS’ye, isterlerse de lisans KPSS’ye girebilirler. Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS'ye giremez. Lisans mezunu olan bir aday ön lisans/ortaöğretim sınavına giremez.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2019, 12:37

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER