Anasayfa /  Foto Galeri

Dünyaca ünlü Anzer balının bu yılki satış fiyatı belli oldu

Rize'nin İkizdere ilçesinde, 2 bin 300 rakımlı Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının bu yılki kilo satış fiyatına yüzde 20 zam yapıldı. Satış fiyatı 1200 TL olarak belirlenen Anzer balı için şu ana kadar ise 1 ton sipariş verildi.

Dünyaca ünlü Anzer balının bu yılki satış fiyatı belli oldu - Sayfa 1

Anzer balına bu yıl yüzde 20 zam; 1 ton sipariş var

Dünyaca ünlü Anzer balının bu yılki satış fiyatı belli oldu - Sayfa 2

İkizdere'ye bağlı Ballıköy'deki Anzer Yaylası'nda bu yıl 200 üretici, 3 bin kovanda bal üretimi yaptı.

Dünyaca ünlü Anzer balının bu yılki satış fiyatı belli oldu - Sayfa 3

Yaylada arılar, yaz boyu 40'ı endemik 300'e yakın çiçekten oluşan zengin yayla florasından çiçek özü toplayarak, 2 ton 400 kilo bal üretti. Ballar tahlil için Ankara’da Hacettepe Üniversite’sine gönderildi. Tahlilden dönen balların öncelikli hastaların talepleri karşılanmak üzere satışına başlanacak. Anzer balı için şu ana kadar ise 1 ton sipariş alındı.

Dünyaca ünlü Anzer balının bu yılki satış fiyatı belli oldu - Sayfa 4

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, bu yıl iyi sayılabilecek bir bal üretim sezonu geçirdiklerini belirterek, “Yaklaşık 200 ailemiz arıcılıkla iştigal etmektedir. Bizim kooperatifimize 2 bin 400 kilogram bal geldi. Biz bunları aldık Hacettepe Üniversitesi’ne tahlile göndereceğiz. Tahlilden dönerek onaylanan ürünlerimizin de satışını yapacağız. Eylül ayı sonu gibi satışa başlarız. Şu an 1 ton ön siparişimiz var. Biz bunları değerlendirerek ilk önce sipariş veren vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Hastalıklı olanların öncelikli kategoride bulundurarak onlara da ballarını ulaştıracağız” diye konuştu.