Ruslardan muhtemel Esed-YPG işbirliği yorumu

Terör örgütü YPG’nin Esed rejimine, ülkenin sınırlarını ve topraklarını Türkiye'ye karşı koruma çağrısını değerlendiren Rus uzman Dolgov, TSK’nın yeni operasyon düzenlemesi halinde Şam’ın YPG’ye yardım etmeyeceğini belirtti.

Ruslardan muhtemel Esed-YPG işbirliği yorumu

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Arap ve İslam Araştırmaları Merkezi'nden Boris Dolgov, yaptığı değerlendirmede, "ABD, YPG'ye destek veriyor ve onların kontrolündeki topraklarda askeri üslerini kuruyor.

"ABD ASLINDA YPG ELİYLE SURİYE'Yİ PARÇALIYOR"

Bu topraklarda yerel yönetimler oluşturuluyor ve aslında ABD'nin öncülüğünde ve YPG birliklerinin eliyle Suriye'nin parçalanması yürütülüyor. Türkiye, YPG'ye karşı hareket ediyor çünkü kendi için risk olarak görüyor" ifadelerini kullandı.

ESED YPG'Yİ "ABD'YE HİZMET EDEN BİR GÜÇ" OLARAK GÖRÜYOR

Esed rejiminin bu konuda YPG ile işbirliği yapacağına şüpheyle baktığını söyleyen Rus uzman, "Suriye hükümeti, bu YPG oluşumlarını, ABD'nin çıkarlarına hizmet eden güç olarak görüyor. Büyük ihtimalle gelişecek olan senaryo, Suriye hükümetinin bu oluşumlarla hiçbir ortak eyleme katılmayacağı yönünde olacak" yorumunda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER