Katar krizi sürerken ABD'de ilginç gelişme!

ABD'nin Katar Büyükelçisi Dana Shell Smith, Twitter hesabından yaptığı açıklamada ülkedeki görevinin sona erdiğini açıkladı.

Katar krizi sürerken ABD'de ilginç gelişme!

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Smith, "Bu ay, ABD'ninKatar Büyükelçisi olarak görevim sona eriyor. Bu, hayatımdaki en büyük onur oldu ve bu harika ülkeyi özleyeceğim" ifadesine yer verdi.

'İSTİFA ETTİ'

CNBC muhabiri John Harwood ise Twitter hesabından Smith'in istifa ettiğini öne sürdü. Buna karşın, ABD'li büyükelçilerin genellikle 3 yıl çalıştıktan sonra başka bir göreve aktarıldıkları biliniyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın sertçe eleştirdiği Katar'a yeni bir büyükelçinin ne zaman atanacağı bilinmiyor.

​9 Haziran'da yaptığı konuşmada Katar'ı uzun zamandır 'teröre destek vermekle' suçlayan Trump, "Katar için artık teröre destek vermeyi durdurma zamanıdır" demişti.

ABD'DEN AÇIKLAMA: 3 YILINI DOLDURDU

ABD Dışişleri Bakanlığı, bu ay içinde görevinden ayrılacağını açıklayan ABD'nin Katar Büyükelçisi Dana Shell Smith'in görevinde 3 yılını doldurduğunu ve görevinden ayrılmasının "normal bir rotasyon" sonucu olduğunu bildirdi.

İsminin açıklanmasını isteyen ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Smith'in görevinden ayrılma kararının bu yılın başlarında alındığını belirtti.

Smith'in ayrılacak olmasını "normal rotasyon" olarak niteleyen bakanlık yetkilisi, söz konusu kararın bugün alınmış bir karar olmadığını kaydetti.

İSTİFA ETTİĞİ İDDİA EDİLDİ

Twitter hesabından "ABD'nin Katar Büyükelçisi olarak görevim bu ay sona eriyor. Bu, hayatımdaki en büyük onur idi ve bu harika ülkeyi özleyeceğim" açıklamasını yapan Smith'in, Donald Trump yönetiminin Katar politikasını protesto etmek için istifa ettiği iddia edilmişti.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, söz konusu kararlardan birkaç gün sonra yayımladığı ortak bildiride ise Katar tarafından desteklendiği öne sürülen, aralarında Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin de yer aldığı 59 kişi ile 12 hayır kuruluşunun "terörle irtibatlı" olduğu iddiasıyla "terör listesine" alındığını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2017, 22:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER