ABD Kuzey Kore'ye ve müttefiklerine gözdağı verdi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Kuzey Kore'ye destek veren ülkeleri uyararak, "Gerekirse askeri müdahaleye hazırız." dedi.

ABD Kuzey Kore'ye ve müttefiklerine gözdağı verdi

BM Güvenlik Konseyi,  Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze denemelerini görüşmek için toplandı. Bakanlar düzeyindeki toplantıya ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson başkanlık etti. Toplantının açılış konuşmasını yapan  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri  Antonio Guterres, 'Yanlış hesaplama ve yanlış anlamaya yer vermememiz gerek. Çatışmayı önlemek ve sürdürülebilir barışa ulaşmak için şimdi harekete geçmeliyiz. Bu,  Kuzey Kore'nin daha ileri testlerden kaçınması, ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına uyması ve diyalogun yeniden başlatılmasının araştırılması anlamına geliyor. Bu yanlış hesaplama veya yanlış anlama riskini azaltmak için iletişim kanallarını, özellikle de ordu için askeri birlikleri yeniden açma ve güçlendirme anlamına geliyor' dedi.

TİLLERSON: GEREKİRSE ASKERİ MÜDAHALEYE HAZIRIZ

Toplantıya başkanlık eden ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson ise gerekirse  Kuzey Kore'ye karşı askeri müdahalede bulunmaya hazır olduklarını söyledi. Tillerson, 'Uluslararası toplum çok uzun zamandır  Kuzey Kore'ye hitap etmek için çaba harcamaktadır. Bu günler artık sona ermeli. Şu anda dünyadaki en acil güvenlik sorunu konusunda harekete geçmemek büyük felaketlere yol açacak sonuçlar doğurabilir' dedi.

"MÜZAKERELERLE ÇÖZMEYİ TERCİH EDİYORUZ"

Kuzey  Kore'den gelecek provokasyonlara karşı tüm seçeneklerin masada kalması gerektiğini belirten Tillerson, 'Diplomatik ve ekonomik yaptırımların yanı sıra, gerekirse  Kuzey Kore saldırılarına karşı askeri harekatla da desteklenecektir. Biz bu sorunu müzakerelerle çözmeyi tercih ediyoruz. Ancak  Kuzey Kore'nin saldırganlığına karşı kendimizi ve müttefiklerimizi korumak için kararlıyız' diye konuştu. Tillerson,  Kuzey Kore'nin, ABD'nin müttefikleri olan  Japonya'yı ve  Güney Kore'yi vurabilecek nükleer kapasiteye hali hazırda sahip olduğunu,  Amerika anakarasını vurabilecek kapasiteye ulaşmasının da an meselesi olduğunu vurguladı.

"GELECEKTE FELAKET SONUÇLARINI ÖNLEMEK İÇİN ŞUAN ZORLU SEÇİMLER YAPMALIYIZ"

Bazı ülkelerin  Kuzey Kore ile ekonomik ve siyasi çıkar ilişkilerinin olduğunu, bunun da  Kuzey Kore'ye karşı alınan yaptırım kararlarını zayıflattığını söyleyen Tillerson, 'Fakat  Kuzey Kore'nin herhangi bir nükleer saldırısının etkileri herhangi bir ekonomik yarardan daha ağır basar. Gelecekte felaket sonuçlarını önlemek için zor gerçeklerle yüzleşmeye ve şu an zorlu seçimler yapmaya kararlı olmalıyız. Ekonomik beklenti artık "Bir seçenek olmaktan çıkmıştır' dedi.

ÇİN DIŞİŞLERİ BAKANI: MÜZAKERE EN MANTIKLI YOLDUR

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi de  Kuzey Kore ile diyalog ve müzakere yoluna bağlı kalınması gerektiğini söyledi. Yi, 'Güç kullanımı farklılıkları çözmez ve yalnızca daha büyük felaketlere neden olur. Tek çıkış yolu olarak, diyalog ve müzakere tüm taraflar için en mantıklı yoldur' diye konuştu.

Çin'in  Kuzey Kore sorununun odak noktası olmadığını, sorunların çözülmesinin anahtarının da  Çin'in elinde bulunmadığını söyleyen Yi,  Kuzey Kore'nin bir komşusu olarak yıllardır sorunun çözümü için çaba harcadıklarını belirtti.  Kuzey Kore'ye nükleer çalışmaları durdurma çağrısı yapan  Çin Dşişleri Bakanı Wang Yi, 'Bunu başarabilmek için, kimin ilk adımı atması gerektiği, kimin haklı ve kimin yanlış olduğu tartışmalarını artık bir kenara koymak gerek' dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER