Anasayfa /  Dünya

Dünya Sağlık Örgütü'den dünyayı sarsan açıklama: Aşılar...

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge, daha öce aşılamada yüzde 70 seviyesine ulaşılınca pandeminin sona ereceğini belirtmişti. Ancak Kluge, bu görüşünü değiştirmiş durumda. Kovid-19 aşılarının pandemiyi sona erdirmeyeceğini ifade den Kluge, liderlerin uzun vadede virüsle başa çıkmak için yeni aşı stratejileri geliştirmeleri gerektiği konusunda uyardı.

Abone ol
Abone ol 12 Eylül 2021 15:14

Yaklaşık 2 yıldırı koronavirüsün pençesinde olan Dünya, son aylarda virüsün varyantlarına çözüm arıyor. 

İlk olarak Hindistan'da görülen ve bugün gezegenimizdeki baskın varyant olan Delta, pek çok ülkenin planlarını değiştirdi. 

Dünyanın dört bir yanında yaşanan vaka artışlarının bir numaralı sebebi olarak gösterilen Delta, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) de gündeminde.

Görünüşe göre, varyantlar DSÖ'nün Avrupa Direktörü Dr. Hans Kluge'nin aşılar ile ilgili görüşlerini değiştirmiş durumda.

Zira daha önce nufüsun yüzde 70'inin çift aşı yaptırmasının pandemiyi bitirebileceğini belirten Kluge, bu sefer oldukça karamsar açıklamalara imza attı.

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, DSÖ'nün Avrupa direktörü, aşıların yeni varyantlar nedeniyle pandemiyi sona erdirmeyeceğini söyledi.

Liderleri aşı stratejilerini yeniden gözden geçirmeye çağıran Kluge'ye göre bunun nedeni yeni çıkan varyantların sürü bağışıklığı perspektifini zayıflatması.

Kluge, ayrıca yeni Kovid suşlarının ortaya çıkmaya devam edeceğini ve virüsün grip gibi bizimle kalacağını söyledi.

Yorumlar