Anasayfa /  Ekonomi

Dolar ve Euro ne kadar? 14 Mayıs 2019 Dolar ve Euro Kurları

Bankalararası piyasada dolar/TL dün gün içinde 6,13'e kadar yükselse de gün sonunda yeniden 6,10'un altına çekilmişti. vMerkez Bankası'nın sıkılaştırma adımları ve kamu bankalarının döviz satışlarının ardından kur 5,95'lere kadar gerlemişti. Euro/TL de 6,83'ün üzerinde işlem görüyor.

Abone ol
Abone ol 14 Mayıs 2019 08:58

Reuters’ta dün yer alan bir habere göre TCMB’nin 2018 karının bütçeye erken aktarılmasının ardından bütçenin daha fazla bozulmaması için bankanın 40 milyar liralık ihtiyat akçesinin de merkezi yönetim bütçesine aktarılması planlanıyor. Dolar/TL saat 07.05'te 6.0920/6.0942 seviyesinden işlem görüyor. Dolar kurunun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Ekonomistler, iç tüketimdeki yavaşlama, ekonomideki daralmanın ve seçim nedeniyle gündeme gelen bazı uygulamaların etkisiyle bütçede öngörülenden kötü bir tablonun gündemde olduğunu, tek seferlik gelirlerle bütçenin desteklendiğini vurguluyorlar.

Bir bankacı etkinin kısa süreli hissedilmesinin kamu bankaların döviz arzına devam etme eğiliminden kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Bankacılar kamu kurumlarının geçen hafta boyunca 4.5 milyar dolara ulaşan döviz satışlarının gece saatlerinde ağırlık kazandığına dikkat çekerken, dolar/TL son bir haftadır gece saatlerinde sert düşüşler yaşıyor. Bu sert düşüşlerin ardından ise işlemlerin hacim kazandığı saatlerde dolar/TL genel olarak yeniden yükselişe geçiyor.
Yorumlar