Anasayfa /  Foto Galeri

Dijital Türk Lirası geliyor! Dijital Türk Lirası için pilot uygulama başlıyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM ortaklığıyla Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi devam ediyor. Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında prototip 'Dijital Türk Lirası Ağı' oluşturularak, teknoloji paydaşlarıyla dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek.

Dijital Türk Lirası geliyor! Dijital Türk Lirası için pilot uygulama başlıyor - Sayfa 1

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında prototip 'Dijital Türk Lirası Ağı' oluşturularak, teknoloji paydaşlarıyla dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecek.

Dijital Türk Lirası geliyor! Dijital Türk Lirası için pilot uygulama başlıyor - Sayfa 2

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM ortaklığıyla Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi devam ediyor.

Dijital Türk Lirası geliyor! Dijital Türk Lirası için pilot uygulama başlıyor - Sayfa 3

Yaklaşık bir yıl önce imzalanan protokolün ardından çalışmaları hızla sürdürülen Dijital Türk Lirası Sistemi Geliştirme Projesi'nde HAVELSAN, Dijital Türk Lirası Ağı için altyapının hazırlanması, bu ağ için Dağıtık Defter Platformu'nun kurulumunun yapılması, platform ile çalışacak akıllı sözleşme ve arka-uç uygulamalarının hazırlanması sorumluluklarını üstlendi.

Dijital Türk Lirası geliyor! Dijital Türk Lirası için pilot uygulama başlıyor - Sayfa 4

AA'nın haberine göre; prototip dijital kimlik yönetim altyapısının hazırlanması ve entegrasyonunun yapılması, mobil cüzdan uygulamasının hazırlanması görevlerini yerine getiren HAVELSAN, ayrıca dijital paranın ihraç, dağıtım, çevrim içi ödeme/aktarım ve itfa senaryolarının test edilmesi, pilot uygulama sürecinin yürütülmesi, sistem performans ve kullanıcı deneyimi ölçümlerinin raporlanması gibi konularda hem destek hem de geliştirici olarak görev alıyor.