Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Denize Sıfır Yerde Ücretsiz Tatil Yapıyorlar

Antalya'da dünyaca ünlü beş ve yedi yıldızlı olan ultra lüx otellerin hemen yanı başında denize sıfır olarak kurulan obada Türkiye`nin dört bir tarafından gelenler oluyor 2 bin tatilci ücretsiz tatil yapmaya devam ediyor.

Abone ol
Abone ol 15 Eylül 2018 17:06

Yaz sezonun bitmesine az bir zaman kala obayı boşaltan tatilciler yaşam tarzı diğer tatilcileri kıskandırıyor.

Antalya`da 5 yıldızlı otellerin yoğun olduğu bölgenin hemen yanı başında yer alan Kumköy Mahallesi`nde denize sıfır oba ve çardaklar yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.

Aksu ve Serik ilçeleri başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafından gelen onlarca kişi, serinlemek için sahilde kendi imkanlarıyla yaptıkları derme çatma yerlerde yaz mevsimini geçiriyor. 

Bir çok emekli kişi 24 saatini burada geçirirken işi olanlar ise gündüz işine gidip akşam tekrar obasına geri dönüyor. 500`ün üzerinde ahşaptan çardak evlerin olduğu ve 2 bin kişinin yaşadığı sahilde vatandaşlar, elektrik ihtiyaçlarını araçlarından ve son dönem güneş panellerinden karşılıyor.

Kumköy Mahalle Muhtarı Hüseyin Oruç, buradaki dönemlik yaşamın tarihinin çok eskiye dayandığını söyledi. Geçmiş senelere nazaran bu sene yoğunluk daha çok olduğunu dile getiren Oruç, “Ağırlıklı kalanlar dışarıdan geliyor. Kendi köyümüzden 100 kişi varsa dışarıdan 400 kişi geldi.

Kimse kimseyi dışlamıyor. Burada herkes ahşaptan çardak yapıyor. Kalmak istedikleri yerde istedikleri kadar kalıyor. 2 bin kişiye yakın misafirimiz geliyor. 3 aya yakın zaman kalıyorlar. 

Elektriği genelde araçların akülerinden temin ediyorlar. Bir ailede otele gitmek istese günlüğü kişi başı bin TL'ye kalır. Burada parasız kalıyor. 7-24 denize giriyorlar.

Muhammed Ölmez ise, “Yaz aylarında 3-3,5 ay kalıyoruz. Evlerimizi bir hafta 10 gün içerisinde yapıyoruz. Su sorunumuz yok. Yiyeceğimiz içeceğimizden köyden alıyoruz. Elektrik sıkıntısını kendimiz çözüyoruz. 

Ben oteli değil burayı tercih ederim. Burada özgürlük var. Havalar serin oluyor. Klima kullanmıyoruz, doğal klima var.

Güneş paneli kullanıyoruz. Sahile dışarıdan gelerek ev kuran Ahmet Yağçı ise, “Yaz aylarında tatile geliyoruz. Eylül sonunda gidiyoruz Suyu mahalleden alıyoruz. 

Elektrik ise güneş enerjisinden alıyoruz. Burası sakin, denizi güzel. 3 ay bir otele tatile gitsek çok pahalı olur. Burada ücret ödemeden 4-5 ay kalıyoruz. 

Sahilde 50 seneye yakındır tatil yapan 64 yaşındaki Rabia Çay da, ”Burada denize giriyoruz.

Boş vaktimiz çok. Biz burada doğduk burada büyüdük. Pazara gitmiyoruz. 64 yaşındayım çok eskiden buralara geliyoruz. Şimdi köyümüzden daha çok yabancı geliyor.


Yorumlar