Anasayfa /  Foto Galeri

Demans riskini tetikleyen 6 tehlikeli alışkanlık

Genetik risk haricinde büyük ölçüde yaşam tarzına bağlı olarak gelişen demans, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarıyla önlenebiliyor. İşte demans riskine karşı dikkat edilmesi gereken alışkanlıklar.

Demans riskini tetikleyen 6 tehlikeli alışkanlık - Sayfa 1

Demans (bunama(, kişinin yaşam kalitesini azaltabilen ve fiziksel olduğu kadar zihinsel zorluklar da getirebilen önemli bir sağlık riskidir. Bilişsel bozulmaya, hafıza kaybına, günlük yaşamı etkilemeye, davranışa, iletişim becerilerine ve kişilik değişikliklerine neden olan nörodejeneratif hastalıklara verilen genel bir terimdir.

Demansa öncelikle beyin maddesindeki fiziksel değişiklikler neden olurken, hastalığın ciddiyeti büyük ölçüde kişinin yaşına, genetik riskine, aile geçmişine veya beyindeki yaralanmalara bağlıdır.

Sürülen yaşam tarzına bağlı olarak, diyet eksiklikleri de kişinin demans geliştirme riskini artırabilir, hafıza kaybı veya normalden daha hızlı yaşlanmaya neden olabilir.

Özellikle, bu 6 alışkanlık çok etkilidir ve beyin sağlığını önemli ölçüde etkiler:

Demans riskini tetikleyen 6 tehlikeli alışkanlık - Sayfa 2

YETERSİZ B12 VİTAMİNİ ALIMI

Bilişsel gerileme, zayıf beyin sağlığı ve yaşlanmayı hızlandırma riskinizi artırabilecek faktörlerden en önemlisi B12 vitamini eksikliğidir.

DASH diyeti ve Akdeniz diyeti gibi bazı diyetlerin demans riskini azaltmada özellikle yardımcı olduğu kanıtlanmış olsa da, düşük B12 vitamini seviyeleri hafıza kaybı gibi semptomlara neden olabilir ve bireylerde demans gelişimini şiddetlendirebilir.

Hafıza işlevi üzerinde doğrudan bir etkisi olmasa da, sadece hayvansal gıdalardan elde edilebilen B12 vitamini, beyin ve vücudun diğer bölümleri için iyi olduğu için günlük diyetinize dahil edilmesi gereken önemli bir besindir.

Demans riskini tetikleyen 6 tehlikeli alışkanlık - Sayfa 3

KALP SAĞLIĞINA DİKKAT ETMEMEK

20'li, 30'lu veya 40'lı yaşlarınızda olsun, kalp sorunlarını asla görmezden gelmemek veya hafife almamak çok önemlidir.

Gençler arasında artan kalp krizlerini giderek daha fazla duyarken, uzmanlar ayrıca kalp sağlığına yönelik yetersiz özen ve dikkatin, yetersiz kalp önleyici tedbirlerin ardından bir kişinin bilişsel gerileme ve demans gibi sorunlar riskini de artırabileceğini söylüyorlar.

Bunun nedeni yüksek tansiyon, diyabet, iltihaplanma gibi kalp ve akciğer sağlığına bağlı risk faktörlerinin çoğunun, yaşlandıkça zayıf beyin sağlığına da bağlı olmasıdır.

Demans riskini tetikleyen 6 tehlikeli alışkanlık - Sayfa 4

HAREKETSİZ YAŞAM

Hareketsiz kalmak ve yeterince egzersiz yapmamak birçok hastalığın belirleyicisidir ve şüphesiz beyninizi de yavaşlatıyor.

Egzersiz yapmak, yaşlandıkça beynimizi keskin ve formda tutar ve aynı zamanda bilişsel sorunları uzak tutan bir dizi fayda sağlar. Endorfin salgılanmasını sağlayan egzersizler, kalp atış hızını dengelerler ve en önemlisi beyni sağlıklı tutan, beyne giden kan akışını teşvik ederler. Her gün 30-40 dakika tempolu yürüyüş gibi hafif egzersiz yaparak başlayabilirsiniz.