Anasayfa /  Politika

Davutoğlu: Tekâlifi Milliye milletin parasına el atmaz

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, koronavirüs salgını kapsamında AKP'nin yardım kampanyasını Tekâlif-i Milliye emirlerine benzetmesini eleştirdi.

Abone ol
Abone ol 09 Nisan 2020 00:25

KARAR TV'nin konuğu olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, gündemdeki af yasasından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tekalif-i Milliyet emirleri ile ilgili ifadelerine kadar dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 

Hükümet tarafından düzenlenen yardım kampanyasına eleştiride bulunan Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, "Tekâlif-i Milliye'nin ilk uyandırdığı his, milletin mevduatlarına mı uzanılacak. Eğer örnek alınacaksa o zaman size bu yardımları geri ödeyeceğiz denmesi gerek" dedi.

Konuya ilişkin eleştirilerini sürdüren Davutoğlu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: 

"Tekâlif-i Milliye'nin ilk uyandırdığı his, milletin mevduatlarına mı uzanılacak. Eğer örnek alınacaksa o zaman size bu yardımları geri ödeyeceğiz denmesi gerek" diyen Davutoğlu, hükûmete yakın kaynaklardan yazılanların inandırıcı olmadığını söyledi. Davutoğlu, "Böyle bir dönemde bir toplumun en büyük gücü özgür düşünce ve vicdanı. Biz düşünce özgürlüğünü sınırlarsak problem ortaya çıkmaz diye düşünüyorlar. Devleti yönetenler büyük bir fırsat kaçırıyor. Bu afetten tutarlı ve basiretli bir yolla büyük ve iyi sonuç elde edebilirler." 

"CUMHURBAŞKANI KİŞİSEL SUÇLARI AFFEDEMEZ"
Af yasasının koronavirüs ile ilgili olup olmamasının önemli bir ayrıntı olduğunu belirten Davutoğlu, "İlke yok, gizli af var. Devlete karşı suçlarda değil, rüşvet, çete, yolsuzluk suçları için tahliye var. Bunun yanında düşünce açıklamış bir gazeteci, bir siyasi, bir bilim adamı, şiddete bulaşmadan düşüncesini açıklayanlar, zaten hapis yatmaması gerekirken, kapsam dışında bırakılıyor. Bu yasada zimmet, gasp, rüşvet, irtikap affediliyor" dedi.

Ayrıca  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kişilere karşı işlenmiş suçları affetmemesi gerektiğini söyleyen Davutoğlu, "Böyle bir infaz yasası eşitlikçi, ayrımcı olmayan, objektif kriterlere göre yapılmalı. İlkesel olarak tutuklu yargılanmaya karşıyız. Çok özel bir neden yoksa tutuklu yarılananlar serbest bırakılabilir. Birlikteyken Sayın Cumhurbaşkanı, 'kişisel suçları affedemeyiz, devlete karşı işlenen suçları affedebiliriz' şeklinde bir ilke açıklamıştı. Bunun mantığı var. Bu yasada devlete karşı işlenen suçları dışarıda bıraktı, kişilere karşı işlenen suçları kapsama aldı. Sayın Cumhurbaşkanı fikir değiştirdiyse, bunu kamuoyu ile açıklaması lazım. Eğer kişilere karşı işlenen suçlarda esnek davranırsanız mağdurların vicdanını yaralamış olursunuz" diye konuştu. 

"MERKEZ BANKASI'NIN GÖREVİ YARDIM ETMEK DEĞİL" 
Koronavirüs salgını kapsamında Merkez Bankası'nın yardım kampanyasına dahil olmasını da eleştiren Davutoğlu, "Bugün en çok yardım edenlere bakın devlet kurumları. Merkez Bankası'nın görevi yardım etmek değildir. Merkez bankasının görevi para piyasasını kontrol etmektir. Ziraat bankasının görevi yardım etmek değil, çiftçiye kredi vermektir. O yardım parasını çiftçiye kredi vermelidir. İş adamları yardım ediyor. Anlı şanlı twitlerle yardım ediyoruz diye kendilerini gösterdiler. Vergiden düşüyor. İş adamı işini düzgün yapsın, işçisine sahip çıksın, vergisini de ödesin. Günlerdir biz yardımı konuşuyoruz krizi konuşacakken yardımı konuşuyoruz. Vergiyi düzgün yönetelim, doğru yerlere ayıralım" değerlendirmesinde bulundu. 

Yorumlar