Anasayfa /  Dünya

Çin'de 100'den fazla yeni vaka bildirildi

Çin'de tam hayat normale dönüyor derken, koronavirüs kabusu ülkede yeniden görülmeye başlandı. Yaşanan artışına rdından DSÖ'den son dakika açıklaması geldi.

Abone ol
Abone ol 15 Haziran 2020 22:48

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'in başkenti Pekin'de 50 gün sonra yeni tip corona virüs (Covid-19) vakaları tespit edildiğini belirterek, "Salgının kaynağı ve kapsamı araştırılıyor" dedi.

Ghebreyesus, DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yoluyla basın toplantısı düzenledi.

Çin, koronavirüs kabusunu yeniden yaşıyor

100'DEN FAZLA YENİ VAKA TEYİT EDİLDİ

Çin'de son günlerde Covid-19 vakalarında ani artış görülen Pekin'deki duruma değinen Ghebreyesus, "Geçen hafta Çin, 50 gün tek vakanın görülmediği Pekin şehrinde yeni bir vaka dizisi rapor etti. An itibarıyla 100'den fazla yeni vaka teyit edildi" diye konuştu.

Ghebreyesus, salgının kaynağı ve kapsamının araştırıldığını kaydetti.

Afrika, Doğu Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu'da Covid-19 vakalarının arttığına dikkati çeken Ghebreyesus, salgını kontrol altına almış ülkelerin dahi ikinci bir dalga için "uyanık olması" gerektiğinin altını çizdi.

Pekin'de 50 gün tek vaka görülmemişti

DSÖ Acil Durum Program Direktörü Mike Ryan ise konuya ilişkin bir soru üzerine, DSÖ'nün salgını yakından takip ettiğini söyledi.

ACİL MÜDAHALE ÇAĞRISI

Ryan, pek çok ülkede ortaya çıkan Covid-19  "yeni vaka kümelerinin" kendileri için endişe kaynağı olduğunu vurgulayarak, "Fakat görmek istediğimiz şey buna karşı acil müdahalede bulunulması ve geniş kapsamlı önlemler alınmasıdır" ifadesini kullandı.

Yorumlar