Anasayfa /  Medya /  Dizi

Çerkes Ethem hain mi? İşte İlber Ortaylı'nın yanıtı...

Vatanım Sensin dizisinde Çerkes Ethem'in vatan haini gibi gösterildiğini iddia eden Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Birleşik Kafkasya Dernekleri Federasyonu'nun sert tepkileri üzerine Çerkes Ethem hakkında tartışmalar alevlendi. Çerkes Ethem'in hain olup olmadığı 2014 yılında da gündeme gelmişti... Ünlü tarihçi İlber Ortaylı Çerkes Ethem hakkındaki iddalara ne yanıt vermişti?..

Abone ol
Abone ol 27 Şubat 2018 12:20

Çerkes Ethem'in hain olup olmadığı 2014 yılında da gündeme gelmişti... Ünlü tarihçi İlber Ortaylı Çerkes Ethem hakkındaki iddalara ne yanıt vermişti? Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın, gündeme getirdiği Çerkes Ethem'in vatan haini olup olmadığı tartışmalarının alevlendiği dönemde verdiği demeçte Çerkes Ethem hakkında tarihi bilgiler vermişti.

İşte o dönem Haber 7'den Serkan Üstüner'in haberine göre Ortaylı, Çerkes Ethem'in asla hain olmadığını ve kasıtlı olarak yapılmış bir işin olmadığını söyledi."ÇERKES ETHEM HAİN DEĞİLDİ""Çerkes Ethem vatan haini değildir. Politik hırsları olan iki ağabeyin etkisi altındadır. Onlar subaydır. Ethem bey astsubaydır. Cesur ve inançlı biri. Hiç evlenmedi. Kendini bu işe adadı. Yarı eğitimli kişiliğinin gururu muhtemelen milletvekili ağabeylerinin de etkisiyle İsmet Paşa'yla çekişti. Garp cephesi komutanı. Düzenli ordunun subayları bu gibi şeylerden hoşlanmazlar ve ters tarafa düştü. Cezalandırılacığı korkusuna da düştü. "YUNANLILARA BİLİNÇLİ OLARAK SIĞINMADI""Anadolu'da çokça karşılaşılan şeyler bunlar. Bir tarafa sığınmak zorunda kaldı. Bilinçli bir şekilde Yunan'a sığınma durumu yok. Yunanlılarla bir olup saldırma gibi bir olay da yok. Bu vatan ihaneti değil. Zaten kendisi çok büyük isyanları bastırmış ve önemli işler yapmış biri. Herkes vatan haini diyerek bu işler olmaz bu kez gerçek vatan hainlerini es geçiyoruz"ÇERKES ETHEM'İN HATIRATI2009'da Nokta Yayınları tarafından ilk defa basılan Çerkes Ethem, Hatıratı'nda "hainlik" ile ilgili suçlamalara şöyle diyordu:

"Suçlular affedilmeyi kabul eder, ben suçlu değilim. Aziz vatan için herkesten önce yola çıktım, mevki ve şeref düşünmedim. Bu durumda dönmektense iftiraya uğramış bir mağdur olarak ölmeyi tercih ederim. Bugün dahi sebeplerini bilmediğim için izahtan mahrum olduğum sebeplerle memleketim, vatandaşlarım ve tarih huzurunda ihanetle tescil edilmiş durumdayım. Kesinlikle ithamların ağır mesuliyetine layık bir günahkar değilim; fakat gerçekleri tarafsız bir mahkeme huzurunda izah edebilecek miyim? Hayır. O halde gurbette devam edecek ve gurbette öleceğim. Ta ki akıbetim günün birinde o ilk günlerin tarihini yazmak isteyen kimselerin dikkatini çeksin ve meseleyi baştan sona ele alsınlar. Belki çok hatalarım olduğunu, fakat asla vatan haini olmadığımı tespit etsinler."

'Vatanım Sensin' dizisine 'Çerkes Ethem' tepkisi! 

Çerkes Ethem kimdir?
Yorumlar