Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Celal Kılıçdaroğlu kimdir? Celal Kılıçdaroğlu neden hayatını kaybetti?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 68 yaşındaki kardeşi Celal Kılıçdaroğlu hayatını kaybetti. Kalp yetmezliğinden dolayı hayatını kaybeden Kılıçdaroğlu İzmit'te son yolculuğuna uğurlandı. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 20 Kasım 2022 15:00

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 68 yaşındaki kardeşi Celal Kılıçdaroğlu hayatını kaybetti. Kalp yetmezliğinden dolayı hayatını kaybeden Kılıçdaroğlu İzmit'te son yolculuğuna uğurlandı. İşte detaylar...

Celal Kılıçdaroğlu, tapu memuru Kamer Bey ile ev hanımı Yemuş Hanım'ın yedi çocuğunun en küçüğü olarak 8 Nisan 1954'te Tunceli'nin Nazımiye ilçesine bağlı Ballıca köyünde doğdu. Ailenin daha önce sahip olduğu ‘Karabulut’ soyadı, yaşadıkları köyde herkesin aynı soyadını taşıması sebebiyle, babası tarafından 1950’lerde ‘Kılıçdaroğlu’ olarak değiştirildi.İlkokul ve ortaokulu Patnos'ta okudu.

Çalışma yaşamına 1982'de 6 ay çalıştığı Tunceli Devlet Su İşleri'nde mevsimlik işçi olarak başladı. 20 aylık askerliğini Mamak ve Patnos'ta tamamladı. Sonra Kocaeli'deki abisi Ali Kılıçdaroğlu'nun yanına taşınan Celal Kılıçdaroğlu, inşaat işlerinde çalıştı. 1992'de abisinin imar müdürü olarak çalıştığı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde ustabaşı olarak işe başladı. Emekli olduğu 2007'ye kadar burada çalışmaya devam etti.

Sonrasında İzmir'e giden Kılıçdaroğlu, Seydi Baba Türbesi ve Rekreasyon Alanı Projesi'nde bekçi olarak çalışmaya başladı. Basında çıkan haberlerin ardından bu işten çıkarılan Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyeye ait olduğu iddia edilen bir inşaatta bekçilik yapmaya başladı. 2013'te CHP'den Buca belediye meclis üyesi aday adayı oldu ama üye olarak seçilmedi. 2015'te Kuşadası'na taşınan Kılıçdaroğlu, eşinin yeğeninin pansiyonunda kafeterya işletmeye başladı.

2016'de siyasi görüşleri değişmeye başlayan Kılıçdaroğlu, 9 Ocak 2017'de Celal Kılıçdaroğlu AK Parti'ye üye olmak için partinin genel merkezine gitti ancak AK Parti başvurunun etik sebeplerle kabul edilemeyeceğini açıkladı. 25 Kasım 2017'de eve giderken dengesini kaybedip yere düşmesi sonucu ayağı kırıldı.

Celal Kılıçdaroğlu'nun özel hayatı

Evli olan Kılıçdaroğlu'nun birer yıl arayla doğan bir kız ve erkek çocuğu bulunmktadır.

Yorumlar