Anasayfa /  Foto Galeri

Çalışanlar dikkat! İş göremezlik ödemelerinin hesaplama kriterleri değişti

Çalışanlara iş kazası gibi durumlarda yapılan iş göremezlik ödemelerinin hesaplama kriterleri değiştiriliyor. Artık hesaplama 3 ay üzerinden değil, geriye doğru 12 ay üzerinden yapılacak. İşte ayrıntılar...

Çalışanlar dikkat! İş göremezlik ödemelerinin hesaplama kriterleri değişti - Sayfa 1

Sahte sigorta yapılarak SGK'dan yüksek bedeller alındığı saptandı. Bu nedenle iş göremezlik ve analık gibi ödemelerde haksız kazancın önlenmesi için hesaplama 3 ay üzerinden değil, geriye doğru 12 ay üzerinden yapılacak.

Çalışanlar dikkat! İş göremezlik ödemelerinin hesaplama kriterleri değişti - Sayfa 2

Paket Çalışması 
Hükümette çalışmaları süren ekonomik paketle ilgili tüm bakanlıkların önerileri toplantı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın gündeme alınmasını istediği yasal düzenlemelerden biri de iş kazalarına ilişkin ödeneklerde yapılan sahtekarlıklar oldu. Maddenin gerekçesinde yaşanan sorun şöyle özetlendi:

Çalışanlar dikkat! İş göremezlik ödemelerinin hesaplama kriterleri değişti - Sayfa 3

Sahte sigorta olayı 
“Geçici iş göremezlik ödeneği hesaplanırken, ödeneğe esas kazanç sigortalının son 3 aydaki ortalama kazancına göre belirlenmektedir. Sahte sigortalılık yapılarak ve ödeneğe esas kazanç ilgili üç aylık dönemde daha yüksek gösterilerek yüksek geçici iş göremezlik ödenekleri alınabilmektedir.

Çalışanlar dikkat! İş göremezlik ödemelerinin hesaplama kriterleri değişti - Sayfa 4

Yüksek ödeme alıyorlar 
Düzenleme ile hastalık ve analık sigortasından ödenecek olan geçici iş göremezlik ödeneğine esas günlük kazancın hesabında dikkate alınan 3 aylık dönemin 12 aya çıkarılması ve belirli bir prim ödeme gün sayısı şartını sağlamayan sigortalılara ödenek tutarında üst limit belirlenmesi suretiyle fazla ödenek ödenmesinin engellenmesi amaçlanmıştır.”