Anasayfa /  Foto Galeri

Bunu sakın yapmayın... Koronavirüs'te burun kılı detayı!

Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgını ile ilgili uzmanlardan yeni bir uyarı geldi. Burun kıllarını kesenlerin korona virüs kapma riski artıyor...

Bunu sakın yapmayın... Koronavirüs'te burun kılı detayı! - Sayfa 1

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs ile mücadele tüm hızıyla devam ederken, vatandaşların da dikkat etmesi gereken konular her geçen gün artıyor. Maske, mesafe ve temizliğin yanına kişisel bakım da eklendi. Dicle Üniversitesi (DÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Koronavirüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, burun kıllarının Koronavirüsün boğaza ulaşmasını yavaşlattığını bu nedenle bu bölgedeki kılların alınmamasının daha doğru olduğunu söyledi.

Bunu sakın yapmayın... Koronavirüs'te burun kılı detayı! - Sayfa 2

"SÜREKLİ SABUNLU SU İLE YIKAYIN"

Burun kılları ile birlikte, sakal ve bıyığın da maskenin işlevini yok ettiğini kaydeden Prof. Dr. Tekin, maskenin işlevini kaybetmesi nedeni ile kişinin virüsü daha hızlı kapabileceğini kaydetti.

Bunu sakın yapmayın... Koronavirüs'te burun kılı detayı! - Sayfa 3

Sakal ve bıyıklarını kesmeyenlerin sürekli sabunlu su ile yüzlerini yıkamaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tekin, bu kişilerin maskelerini de sürekli değiştirmeleri gerektiğini dile getirdi.

Bunu sakın yapmayın... Koronavirüs'te burun kılı detayı! - Sayfa 4

"BURUN KILLARI SÜZGEÇ GÖREVİ GÖRÜYOR"

Prof. Dr. Tekin, "Koronavirüse baktığımızda vücudumuzun çeşitli savunma mekanizmaları enfeksiyon hastalıklarına karşı var. Bunlardan biri burundan nefes alırken, burun kılları süzgeç görevi görüyor. Dışardan aldığınız herhangi bir partikül, toz olabilir, bununla birlikte taşınmış virüs ve bakteri bunlar burunda bulunan kıllar tarafından süzgeç görevi görüyor. Bunun avantajı burun kılları tarafından tutulan virüs, boğaz kısmına geçmediği için hastalık oluşturma ihtimalide azaltıyor. Buradaki kılları çok fazla miktarda alıyorsanız, bu süzgeç görevini bir nevi azaltmış oluyorsunuz" diye konuştu.