Anasayfa /  Foto Galeri

Bunu Okuduktan Sonra Soğan Kabuklarını Atmayacaksınız!

Soğan, göğsünüzü gere gere sofraya koyduğunuz yemeklerin, herkesten sakladığınız en kral tariflerin ayrılmaz bir parçası! Büyük bir hata sonucu bugüne kadar çöpe attığınız soğan kabuklarının faydalarından haberiniz var mı?

Bunu Okuduktan Sonra Soğan Kabuklarını Atmayacaksınız! - Sayfa 1

       Araştırmalar, soğanın kahverengi dış kabuğunun antioksidan, lif ve flavanoid bakımından zengin olduğunu gösteriyor. Soğanın dış kabuğu bu özellikleriyle cilt sağlığı bakımından eşsiz bir kaynak.

Damar tıkanıklığı ve hipertansiyon sorununuz varsa…

Bunu Okuduktan Sonra Soğan Kabuklarını Atmayacaksınız! - Sayfa 2

     Bundan sonra soğan kabuklarını daha bir özenle saklamalısınız. Soğan kabuğu içeriğindeki kuersetin sayesinde damar tıkanıklığını ve hipertansiyonu azaltıcı etkiye sahip. Bunların yanı sıra, soğan kabuğu kanser önleyici, antibakteriyel ve anti mantar bileşenler bakımından da oldukça zengin.

     Beslenmenizde soğan kabuğuna yer vermek aşağıdaki hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor:

Kalp ve damar hastalıkları (kardiyovasküler hastalıklar)

Kolon kanseri 

Obezite 

Tip 2 diyabet 

Sindirim sistemi problemleri 

Kan akışınızı düzenleyecek bir çaya ne dersiniz?

Bunu Okuduktan Sonra Soğan Kabuklarını Atmayacaksınız! - Sayfa 3

     Hazırlanışı oldukça zahmetsiz olan bu çay, aynı zamanda harika bir detoks içeceğidir. Biriktirdiğiniz soğan kabuklarını cam bir kavanoza koyun. Çayınıza koyacağınız kadar soğan kabuğunu kavanozdan alıp kaseye yerleştirin ve üstüne kaynamış su ekleyin. Kasenin üzerini kapatıp 15 dakika bekleyin. Bu sürede soğan kabukları suyu emecek. 15 dakika sonra çayınızı süzdükten sonra içebilirsiniz. Maksimum etki için yatmadan önce içilmesi öneriliyor.

Soğan kabukları yemeklerde nasıl kullanılır?

Bunu Okuduktan Sonra Soğan Kabuklarını Atmayacaksınız! - Sayfa 4

     Soğan kabuğunu doğrudan yemek pek iştah açıcı olmadığı için çorbalarınızda veya yemeklerinizde kullanmak en güzeli. Yıkadığınız soğan kabuklarını ufak parçalar halinde atıp yiyerek veya büyük parçalar halinde atıp daha sonra içinden çıkartarak kullanabilirsiniz.

Besin değeri yüksek lifler kanserle savaşıyor