Anasayfa /  Foto Galeri

Bugün ve yarına dikkat! Akıllı telefonlar ve internet tehlike altında!

Uzmanlar 20 ve 21 Temmuz tarihleri arasında Dünya'nın birçok bölgesinin Güneş Fırtınası'ndan etkilenebileceği konusunda önemli uyarılarda bulundu. Peki, Güneş fırtınası ne zaman? İşte konuyla ilgili detaylar...

Bugün ve yarına dikkat! Akıllı telefonlar ve internet tehlike altında! - Sayfa 1

Independent Türkçe'de yer alan habere göre; Dünya'daki birçok elektronik cihazı etkileyecek Güneş Fırtınası'nın 19 Temmuz'da çarpacağı tahmin ediliyor. Dr Tamitha Skov, NASA'nın 19 Temmuz'da gerçekleşeceğini tahmin ettiği Güneş'ten gelen 'yılan benzeri bir filamentin' etkisinin 'doğrudan bir vuruş' olacağını ve 'Dünya'nın gece tarafında sinyal kesintileri beklememiz gerektiğini' de sözlerine ekledi. 

Bugün ve yarına dikkat! Akıllı telefonlar ve internet tehlike altında! - Sayfa 2

Ancak, fırtınanın bu haftanın ilerleyen günlerinde gelmesi olasıdır. Ancak, fırtınanın bu haftanın ilerleyen günlerinde gelmesi olasıdır.

Bugün ve yarına dikkat! Akıllı telefonlar ve internet tehlike altında! - Sayfa 3

SpaceWeather'a göre, 'küçük' ancak uydu operasyonlarını etkileyebilecek G1 sınıfı fırtına, 20 veya 21 Temmuz'da Dünya'yı vurabilir. Fırtınanın kökenleri, 15 Temmuz'da kararsız bir manyetizma filamenti tarafından Güneş'ten sıçrayan bir plazma ve manyetik enerji salınımı olan bir koronal kütle atımından geliyor. Bu patlamalar, Dünya'daki tüm enerji santrallerinin bir yıl boyunca ürettiğinden 100.000 kat daha fazla enerji salma yeteneğine sahiptir.

Bugün ve yarına dikkat! Akıllı telefonlar ve internet tehlike altında! - Sayfa 4

Dünya'nın manyetik alanı etkilenebilir. Güçlü Güneş Fırtına'larının insan faaliyetleri üzerinde ciddi etkileri olabilir. Bazı araştırmalar, artan güneş rüzgarı aktivitesi nedeniyle uyduların yörüngelerinden çıktığını ve CubeSats olarak bilinen daha küçük teknelerin tamamen yok edildiğini gösteriyor. Bu uydular için irtifadaki düşüş, geçmişte olduğundan 10 kat daha hızlıdır.