Anasayfa /  Foto Galeri

Bugün hava nasıl olacak? 14 ocak Meteoroloji'den buzlanma ve don uyarısı!

Meteoroloji'den yapılan son dakika uyarısında Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda yoğun kar yağışı etkisini sürdürürken Rize, Artvin, Batman ve Siirt çevrelerinde ise sağanak yağmur etkili olacak. Kar yağışının etkisini yer yer kuvvetlendirdiği bazı illerdeki okullarda yüz yüze eğitime ara verildi. Peki bölgelerde hava durumu nasıl? İstanbul'da kar yağacak mı? İşte 14 Ocak Cuma güncel hava durumu raporu...

Bugün hava nasıl olacak? 14 ocak Meteoroloji'den buzlanma ve don uyarısı! - Sayfa 1

14 Ocak Cuma güncel hava durumu raporu yayımlandı. Doğu Anadolu'nun güneydoğusu kar yağışlı, Rize, Artvin, Batman ve Siirt çevreleri ise sağanak yağışlı geçecek. Güney Ege ve Akdeniz'de de kuvvetli poyraz etkili olacak. Marmara ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve dona karşı uyarı yapıldı. 8 ilde ise eğitime ara verildi. İşte son dakika meteoroloji gelişmeleri...

Bugün hava nasıl olacak? 14 ocak Meteoroloji'den buzlanma ve don uyarısı! - Sayfa 2

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Rize, Artvin, Batman ve Siirt çevreleri ile gece saatlerinden sonra Zonguldak. Bartın çevreleri ve Kastamonu'nun kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle karla karışık yağmur ve kar, kıyı kesimlerde yer yer yağmur şeklinde görülmesi bekleniyor. Yağışların Hakkari'nin yükseklerinde ve Van'ın güney kesimlerinde yer yer yoğun kar yağışı şeklinde görülmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus bekleniyor.

Bugün hava nasıl olacak? 14 ocak Meteoroloji'den buzlanma ve don uyarısı! - Sayfa 3

Hava sıcaklığının kuzeybatı kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı, Doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege kıyıları ile Akdeniz'in iç kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (40-70 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

Bugün hava nasıl olacak? 14 ocak Meteoroloji'den buzlanma ve don uyarısı! - Sayfa 4

DOĞU ANADOLU'NUN GÜNEYDOĞUSUNDAKİ KUVVETLİ YAĞIŞLARA DİKKAT! 

Yağışların; Hakkari çevreleri ile Van'ın güney kesimlerinde kuvvetli (21-50 kg/m²/12 saat), rakımı 1100 m üzeri kesimlerde yer yer yoğun kar (20 cm üzeri) şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Meydana gelebilecek tipi şeklinde yağış, buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar ile çığ oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.