Anasayfa /  Foto Galeri

Bugün hava nasıl olacak? 14 Mart Meteoroloji'den o illere kar yağışı ve sağanak uyarısı

Meteorolojiden bir yeni soğuk hava dalgası uyarısı geldi. Meteoroloji'den yapılan son hava durumu tahminlerine göre, Marmara ve Karadeniz'in kıyı kesimlerinde karla karışık yağmur beklenirken, Karadeniz'in iç kesimler, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu bölgeleri kar yağışlı, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ise sağanak yağışlı olacak. İşte Meteoroloji'den illere göre hava durumu...

Bugün hava nasıl olacak? 14 Mart Meteoroloji'den o illere kar yağışı ve sağanak uyarısı - Sayfa 1

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, batısının zamanla az bulutlu, Marmara'nın kuzeyi, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu, Karadeniz, ve Doğu Anadolu Bölgeleri ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunun karla karışık yağmur ve kar yağışlı, İstanbul ve Tekirdağ çevrelerinin yağmurlu, yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu, Ağrı, Muş, Bitlis ve Hakkâri çevrelerinde yerel kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde görülmesi bekleniyor. Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

Bugün hava nasıl olacak? 14 Mart Meteoroloji'den o illere kar yağışı ve sağanak uyarısı - Sayfa 2

Hava sıcaklıklarda önemli bir değişiklik olmayacağı, ülkemiz genelinde mevsim normallerinin altında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle kuzeyli, güneydoğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette; Akdeniz Bölgesinde kuzeyli, Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda güneyli yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

Bugün hava nasıl olacak? 14 Mart Meteoroloji'den o illere kar yağışı ve sağanak uyarısı - Sayfa 3

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Karadeniz kıyıları, Ordu, Ağrı, Muş, Bitlis ve Hakkâri çevrelerinde kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, su baskını, sel, yüksek kesimlerde buzlanma ve don gibi yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bugün hava nasıl olacak? 14 Mart Meteoroloji'den o illere kar yağışı ve sağanak uyarısı - Sayfa 4

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü bulunan eğimli yamaçlarda çığ riski olmasından dolayı meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.