Anasayfa /  Hava durumu

Bugün hava hasıl ? 12 Haziran Çarşamba Hava Durumu | Meteoroloji'den kırmızı alarm!

Bugün hava hasıl ? 12 Haziran Çarşamba Hava Durumu nasıl olacak? Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı bölgeler için yağış uyarısında bulundu. Yıldırım, dolu, kuvvetli rüzgar, ani sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

Abone ol
Abone ol 12 Haziran 2019 10:45

Bugün hava hasıl ? 12 Haziran Çarşamba Hava Durumu | Meteoroloji'den kırmızı alar! 

Bugün hava hasıl ? 12 Haziran Çarşamba Hava Durumu nasıl olacak? Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bazı bölgeler için yağış uyarısında bulundu. Yıldırım, dolu, kuvvetli rüzgar, ani sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunması gerektiği bildirildi.

Meteoroloji'den yapılan açıklamada "Yağışların, Marmara'nın güney ve doğusu, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri ile Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa, Yozgat, Düzce, Zonguldak ve Bartın çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Gök gürültülü sağanak yağış, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar, ani sel, su baskını gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.

CNN Türk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli'nin hava durumuyla ilgili paylaştığı son bilgiler ise şöyle...

"Haftanın ortasında yine sağanak yağışlar olacak. Düşey karışımlar; mevsim geçişinde çok daha aktif hale geliyor. Yer seviyesi ısınıyor, ısınan hava yükselmeye çalışıyor, yukarıdaki soğuk hava çöküyor ve kuvvetli bir karışım meydana geliyor. Bu değişimle beraber de günün bir kısmında yağış kuvvetli şekilde iniyor ve gidiyor. Kısa süreli ama kuvvetli yağış geliyor.

Bu hareketler yağışı destekliyor. Dolu oluşumunu destekliyor. Yıldırımları destekliyor. Dördüncüsü türbülans dediğimiz karışımlar; aynı zamanda uçak seyahatlerinde de aksamalara ya da biraz tedirgin edici uçuşlar olabiliyor.

Bu hafta boyunca bu durumda çok ciddi bir değişim yok. Düşey gelişimli bulutlarımız; havada göreceğiz. Ya da sağanak yağışlarımız olacak. Güney Doğu dışında yurdun neredeyse tamamı bu sistemden etkileniyor. Doğu Akdeniz ve Karadeniz'de de yağışlar var.

 "AĞAÇ ALTLARINA AMAN SIĞINMAYIN" 

Çarşamba günü; yurdun büyük kısmı yağış alıyor. Güney Doğu pek yağış almıyor. Malatya - Elazığ çevreleri, Hakkari dolayları almıyor. Bunun dışında yıldırımlı gök gürültülü. Yani havada elektrik yükü fazla. O nedenle ağaç altlarına bu yağışlarla beraber aman sığınmayın. Hava ulaşımında da türbülanslı alanlardan geçişler söz konusu olabilecek.

Bu tablo yaklaşık olarak Perşembe için geçerli. Batıda hava açıyor, daha sonra havadaki karışım bulutları artıracak. Ara ara yağışlar yapacak."

İŞTE HARİTALARLA 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNLERİ:
Yorumlar