Anasayfa /  Ekonomi

Buğday krizini çözecek gelişme!

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaştan dolayı Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü gemilerin dünya pazarlarına sevkıyatıyla ilgili büyük sorunlar yaşanıyordu. Bundan kaynaklı sorun nedeniyle dünya tam anlamıyla tahıl krizi yaşıyor ve fiyatlar yükseliyor. İşte yeni bir gelişme yaşandı ve buğday yüklü bir gemi Sakarya'ya ulaştı.

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 02 Temmuz 2022 20:36

Rusya ve Ukrayna arasında 3 ayı aşkın süredir devam eden savaş, tüm dünyada gıda ve enerji krizine neden oldu. Rusya'nın Karadeniz'de Ukrayna'dan çıkan gemilere uyguladığı blokaj, tahıl kriziyle birlikte dünyada gıda fiyatlarının artmasına yol açtı.

Savaş sırasında, Ukrayna'nın güneyindeki liman kenti Berdyansk, 28 Şubat'ta Rusya kontrolüne geçti. Kentteki kontrolün sağlanmasının ardından Rusya bayraklı, 'Zhibek Zholy' isimli kuru yük gemisi, 29 Haziran'da buğday yüklü olarak Berdyansk Limanı'ndan ayrıldı.

Gemi, 1 Temmuz gecesi Sakarya'nın Karasu Limanı'na ulaştı. 140 metre uzunluğa ve 17 metre genişliğe sahip geminin taşıdığı 4 bin ton buğday, limanda indirildikten sonra TIR'larla Konya ve çevresine nakledilecek. 

Ukrayna limanlarında bekleyen tahılların dünya pazarlarına yönelik sevkıyatı için ülkeler arası görüşmeler yapılmıştı.

Yorumlar