Anasayfa /  Foto Galeri

Bu besinler hem sizi doyuracak hem de diyetinize yardımcı olacak! İşte düşük kalorili besinler...

Az kalori içeren ve doyurucu yiyecekler özellikle kilo verme sürecine yardımcı olan önemli besin kaynaklarıdır. Diyet yaparken hem sizi doyuracak hem de enerji içeriği düşük olan besinlerin listesi haberimizde...

Bu besinler hem sizi doyuracak hem de diyetinize yardımcı olacak! İşte düşük kalorili besinler... - Sayfa 1

Az kalori içeren ve doyurucu yiyecekler özellikle kilo verme sürecine yardımcı olan  önemli besin kaynaklarıdır. Beslenme düzeninde yapılması gereken en zor değişikliklerden biri kalori alımını azaltmaktır. Birçok düşük kalorili yiyecek, ara öğünlerde kendinizi daha az aç veya tok hissetmenize yardımcı olabilir.

Bu besinler hem sizi doyuracak hem de diyetinize yardımcı olacak! İşte düşük kalorili besinler... - Sayfa 2

Dengeli bir beslenme düzeni oluşturmak için öğünlerde yüksek lifli ve düşük kalorili yiyecekler tüketilmelidir. Aşağıda az kalorili diyetlerde tüketilebilecek besinler listelenmiştir.

Bu besinler hem sizi doyuracak hem de diyetinize yardımcı olacak! İşte düşük kalorili besinler... - Sayfa 3

PANCAR

Pancar içerdiği lifler sayesinde tokluk hissi veren az kalorili yiyecekler arasında yer alır. 100 gram pancarda 50 kalori bulunur. Bazı kişiler pancar takviyelerini egzersiz performansını artırmak amacıyla kullanır. Egzersiz performansındaki artış diyet ve kilo verme sürecine yardımcı olabilir. Ancak pancarın tek başına zayıflama üzerinde yüksek bir etkiye sahip olmadığı unutulmamalıdır. 

Pancarın kilo kaybı faydaları üzerindeki etkisi içerdiği güçlü besinlerden kaynaklanır. Pancar iyi bir lif, vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır ve düşük kalorili bir besindir. Bu nedenle de diyet listelerinde kullanılabilir.  Sağlıklı ve dengeli bir diyet programı ile birlikte tüketildiğinde pancar, kilo verme sürecine katkıda bulunabilir.

Pancar aynı zamanda iyi bir manganez kaynağıdır. Yağ yakımına yardımcı olan pancar, kaslara enerji verir ve kan şekerini dengede tutmaya yardımcı olur.  Pancar ayrıca, az miktarda B6 ve B2 vitaminleri ile demir, selenyum, kalsiyum ve bakır mineralleri içermektedir.

Bu besinler hem sizi doyuracak hem de diyetinize yardımcı olacak! İşte düşük kalorili besinler... - Sayfa 4

Patlamış Mısır
Bir bardak patlamış mısır yalnızca 31 kalori olmasına rağmen içerisinde 1,2 gram diyet lifi bulunur. Bu miktar, günlük lif ihtiyacının %5'ini karşılık gelir. Patlanmış mısır gibi yüksek lifli gıdalar tokluğu artırmayı sağlar ve sindirim sürecini yavaşlatır. Aynı zamanda kan şekerini düzenlemede de etkili olabilir. Buna ek olarak, patlamış mısır, iştahı azaltmaya ve tokluk hissini artırmada birçok atıştırmalığa  göre iyi çalışır. 35 birey üzerinde yapılan bir çalışmada, 100 kalorilik patlamış mısır tüketenlerin 150 kalori içeren patates cipsi tüketen bireylere kıyasla  daha uzun süre tok hissettikleri gösterilmiştir.