Anasayfa /  Foto Galeri

Borç ve cezalar siliniyor! İşte torba yasanın tüm maddeleri

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, canlı yayında milyonlarca kişinin beklediği torba yasanın detaylarını açıkladı. Buna göre KYK borçlarının faizleri siliniyor. Ayrıca pandemi döneminde kesilen maske ve sokağa çıkma yasağı cezaları da affedildi! İşte tüm maddeleriyle Meclis'e sunulan torba kanun teklifi...

Borç ve cezalar siliniyor! İşte torba yasanın tüm maddeleri - Sayfa 1

TBMM'de milyonların beklediği çalışmalar nihayetine eriyor. 2023 Bütçe Çalışmaları öncesinde ele alınacak konular arasında çalışanlara elektrik-doğalgaz desteği, KYK faizlerinin silinmesi, 163 bin 572 yaşlı ve engellinin 566 milyon 266 bin liralık borçlarının silinmesi, yemek parası nakdi olan kuruluşlardan vergi muafiyeti, ihracatı 500 bin doların üzerinde olan firmalara iki yeşil pasaport hakkı, icralık olan 3 milyon kişinin borç tasfiyesi ve Kur Korumalı Mevduat uygulamasıyla ilgili kanun teklifleri yer alıyor.

Borç ve cezalar siliniyor! İşte torba yasanın tüm maddeleri - Sayfa 2

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Meclis'te basın toplantısı düzenledi. Elitaş, daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan düzenlemelerin yasa teklifinin içine alındığını belirterek, "Hem öğrencilerin kredi borçlarıyla ilgili hem 2 bin TL altındaki alacaklarla ilgili hem de varlık yönetim şirketlerine devir olmuş bazı bankaların 2 bin 500 ve altı alacaklarla ilgili iyileştirmeleri düzenleyen 52 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunuyoruz" diye konuştu.

Borç ve cezalar siliniyor! İşte torba yasanın tüm maddeleri - Sayfa 3

AK Parti'li Elitaş, teklifle 'Gelir Vergisi Kanunu’nda değişikliğe gidileceğini dile getirerek, "50 kilovata kadar olan mesken çatılardaki elektrik üretimleri vergiden muaf haline gelecek. Herhangi bir muhasebe kaydı tutulmayacak. İş yerlerinde yemek verdikleri takdirde bunu doğrudan gider olarak yazabiliyorlardı ama nakdi olarak verdikleri takdirde bu vergi ve sigorta primine tabiydi. Bu süreçte isteyen 51 liralık kısmı para olarak verdikleri takdirde, bunun da vergi ve sigorta primine tabi olmamasıyla ilgili bir düzenleme getiriyoruz. Burada işveren ve çalışanlar rahatlığa ulaşmış olacaklar. Yine işverenler çalıştırdıkları kişilere elektrik ve doğal gaz yardımı yaptıkları takdirde vergi ve sigorta priminden muaf olacaklar. İşverenlerin 1 Temmuz 2023 tarihine kadar 1000 liraya kadar yapacakları yardımlar gelir vergisi ve sigorta priminden muaf olacak. Bu işverenlerin de bu kış kendi çalışanlarına destek olacaklarını umuyoruz" dedi. 

Borç ve cezalar siliniyor! İşte torba yasanın tüm maddeleri - Sayfa 4

AK Parti'li Elitaş, teklif kapsamında öğrenim kredisiyle ilgili borçlarda tüm faizin silineceğini belirterek, "Öğrenim kredisinden 1 milyon 392 bin kişi faydalanmış. 26 bin kişi de katkı kredisi almış. 2018 yılındaki öğrenci aylık 500 lira kredi aldı. Yıllık 6 bin lira ediyor. Bir sonraki yıl TÜFE ile güncelleştirilecek yeni yılın borcu hasıl oluyordu ve 4 yıl sonunda bu rakam yükseliyordu. 2 yıllık erteleme süresi vardı. O erteleme süresinde de yine TÜFE oranında artırılarak ilave ediliyordu, bu toplam 27,6 milyar liralık bir rakama ulaşmış. Bununla ilgili yaptığımız düzenlemede bütün faizlerini siliyoruz.