Anasayfa /  Dünya

Bill Gates'in 5 yıl önceki konuşması şok etti ! Koronavirüsü bilmiş...

Dünyanın en zenginleri arasında yer alan Microsoft'un sahibi Bill Gates, 5 yıl önceki konuşmasında tüm dünyayı çok ciddi bir virüs salgını beklediğini açıklamıştı. Yeniden ortaya çıkan görüntüler ise koronavirüs saldırının ardından oldukça dikkat çekti.

Abone ol
Abone ol 25 Mart 2020 16:47

12 Aralık tarihinden bu yana tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs salgını, şuana kadar 8 bine yakın insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. Toplamda 200 bin kişinin enfekte olduğu salgınla ilgili akıllara Bill Gates'in 2015 yılında yaptığı konuşma geldi. Gates, 2015 yaptığı bir TED X konuşmasında, dünyayı bir sonraki büyük salgına karşı uyarmıştı ve "Önümüzdeki 10 yılda bir şey 10 milyon insanı öldürürse bu muhtemelen savaş değil, oldukça bulaşıcı bir virüs olacaktır" demişti. İşte corona virüs salgınını yıllar önceden ön gören Microsoft'un kurucu Bill Gates'in o konuşmasının tamamı…

BİLL GATES CORONA VİRÜS SALGININI 5 YIL ÖNCEDEN BİLMİŞ
Gates, 5 yıl önce Corona Virüsü mesajlarını vermişti adeta. Nasıl yayılacağı gibi nasıl önlenebileceğine dair öngörülerini de paylaşmıştı.

Bill Gates'in TEDX konferansında yaptığı konuşmadan dikkat çeken bölümler şöyle:

-Önümüzdeki 10 yılda eğer bir şey 10 milyondan fazla insanın hayatına son verirse bu bir savaştan çok, yüksek derecede hızlı yayılan bir virüs olur. Füzeler değil, mikroplar olur. Bunun bir nedeni de nükleer caydırıcı silahlara büyük yatırım yapmış olmamız. Salgın hastalıkları durdurmak için ise çok az yatırım yaptık. Bir sonraki salgın için hazır değiliz.

-Bulaşıcı hastalığa yakalandığı halde kendini iyi hisseden, uçağa binmiş ya da markete gitmiş birinden virüs kapabilirsiniz.

-Virüsün kaynağı Ebola gibi doğal bir salgın da olabilir ya da bir biyoterörizm de olabilir.

-Öncelikle yoksul ülkelerde güçlü bir sağlık sistemine kurulmasına ihtiyacımız var. Tıbbi ekiplerle, eğitimli ve yardıma hazır bir sürü insana ordunun birliğine ihtiyacımız var.

-Simülasyonlar yapmamız gerekiyor. Savaş oyunları değil bakteri oyunları. Böylece hangi alanda zayıf olduğumuzu anlarız. ABD'de yapılan son bakteri oyunu 2001'den önceydi ve çok iyi sonuçlanmadı. Şuana dek skor; Bakteriler:1 , insanlar: 0

Gates 5 yıl önceki konuşmasında küresel krizlere ilişkin de uyarılarda bulunmuştu:

-Dünya Bankası'nın tahminlerine göre, küresel bir nezle salgını olması halinde dünya genelinde malvarlığı 3 trilyon doların altına inecek ve milyonlarca ölüm gerçekleşecek.

Yorumlar