Aya ilk kez ne zaman ayak basıldı? Aya ilk kez ayak basanlar kimdi?

Apollo 11, Ay yüzeyine ilk uzay uçuşu gerçekleşmiş, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin 20 Temmuz 1969 günü Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar olmuştu.

Aya ilk kez ne zaman ayak basıldı? Aya ilk kez ayak basanlar kimdi?

Apollo 11, Ay yüzeyine yapılan insanlı ilk uzay uçuşu gerçekleşmiş,  astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin 20 Temmuz 1969 günü Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar olmuştu. Bu uzay yolculuğunda, Armstrong Ay’a adım atarak bir ilki gerçekleştirdi. Armstrong, Ay yüzeyine ayak bastığı anda, bugün dahi hafızalarda yer tutan o tarihi ifadeyi kullandı: “İnsan için küçük, insanlık için büyük bir adım”

16 Temmuz günü Florida’nın Merritt Island kasabasında bulunan, Kennedy Uzay Merkezi’nden Saturn V tarafından fırlatılan Apollo 11, NASA’nın Apollo projesinin beşinci insanlı uçuşu özelliğini taşıyor.

Roket tarafından fırlatılan uzay aracı üç bölüme sahipti.  Bunlar; üç astronot ve erzaklarının bulunduğu Komuta Modülü, yön değiştirme amacıyla yakıt ve motorların bulunduğu Hizmet Modülü ve bunların yanı sıra Ay Modülü.

Uzay aracı fırlatma roketi tarafından Ay rotasına sokulduktan sonra ikisi birbirinden ayrıldı ve uzay aracı üç gün boyunca Ay yörüngesine girinceye dek yolculuğuna devam etti.  Armstrong ve Aldrin Ay Modülü’ne geçerek, Ay’ın Dünya’ya bakan tarafında bulunan Sessizlik Denizi’ne iniş yaptı.

Astronotlar araç dışındaki iki buçuk saat da dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 21½ saat boyunca Ay yüzeyinde kaldı. Gerçekleştirilen canlı yayınla tüm dünyada nefeslerin tutulduğu o an Armstrong,  hafızalara kazınan o sözü söyledi: “İnsan için küçük, insanlık için büyük bir adım”

Uçuş mürettebatının üçüncü üyesi olan Michael Collins bu sırada Ay yörüngesinde Armstrong ve Aldrin’i taşıyan modülle bir araya gelmek için beklemedeydi. Görevin üç üyesi de sekiz gün uzayda kaldıktan sonra dünyaya döndü.

Böylece, Apollo 11 Uzay Yarışı’nı fiilen bitirdi ve ABD başkanı John F. Kennedy’nin 1960’ların sonuna kadar Ay’a ulaşma hedefi gerçekleşmiş oldu. Ayrıca, ABD’li astronot Neil Louis Armstrong, Ay’a ilk ayak basan insan olarak tarihe geçti.

Neil Louis Armstrong kimdir?

5 Ağustos 1930’da Wapakoneta, Ohio’da dünyaya gelen Neil Armstrong, Purdue Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği okudu. Kore üzerinde Amerikan Deniz Kuvvetleri pilotu olarak 78 saat uçuş yaptı.

Armstrong, ABD uzay programına astronot olarak katılmak için başvurdu ve denemelerden başarıyla geçti. 20 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan oldu.

Armstrong 1971 yılında NASA’dan ayrılarak Cincinnati Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. 1979 yılına kadar uzay mühendisliği bölümünde profesör olarak çalıştı. 1985’ten 1986’ya kadar Uluslararası Uzay Komisyonu’nda hizmet verdi. 1986 yılında Challenger kazasının araştırma komisyonuna başkan yardımcısı olarak atandı. 7 Ağustos 2012’de tıkanan kalp damarlarının açılması için ameliyat olan Armstrong, 25 Ağustos 2012’de hayatını kaybetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER