Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Özlü'den sokağa çıkma yasağı açıklaması

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Ulusal Kanal'da sokağa çıkma yasağı hakkında ve koronavirüs ile mücadelede gelinen son nokta hakkında konuştu.

Abone ol
Abone ol 02 Nisan 2020 14:32

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, Ulusal Kanal'da sokağa çıkma yasağı hakkında ve koronavirüs ile mücadelede gelinen son nokta hakkında konuştu.

Yeşim Eryılmaz'ın sunduğu Gün Ortası programına, bugün Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü konuk oldu.

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın hastaların il il dağılımını açıklamasının ardından sokağa çıkma yasağının İstanbul'a da gelip gelmeyeceği sorusuna, Bilim Kurulu'nun bu konuyla ilgili ön görüsü olduğunu fakat kararın yetkililer tarafından verileceğini söyleyen Prof. Dr. Özlü, asıl istenenin halkın bu duruma duyarlı olması ve sokağa çıkmamayı kendilerinin tedbir olarak alması olduğunu da belirtti. 

 

Prof. Dr. Özlü, Konya ve Isparta'daki vaka sayılarının fazlalığının ise Umre'den dönen kişiler olabileceğini söyledi.

Bu sürecin uzun sürmesi değil, ani bir patlamanın ülke için kötü olacağının altını çizen Prof. Dr. Özlü, şu an birçok hastanın farklı dirençten olduğunun ve onların üzerinde ayrı ayrı çalışıldığını açıkladı. 

Tedavi edilip iyileşen hastaların sayısının gün geçtikçe arttığını ve uygulanmaya başlanan immun plazma yönteminin, hastalığı atlatmış kişilerin virüsü yenmek için ürettiği antikorların alınıp hasta olan kişilere verilme yöntemi olduğunu anlattı. 

 

Yorumlar