Anasayfa /  Güncel /  Gündem

Bilim Kurulu üyesi Alpay Azap sokağa çıkma yasağının nedenini açıkladı

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, hafta sonu neden sokağa çıkma yasağı uygulandığını açıkladı.

Abone ol
Abone ol 05 Haziran 2020 11:17

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, hafta sonu neden sokağa çıkma yasağı uygulandığını açıkladı.

Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap, 1 Haziran'da kısıtlamaların büyük oranda kaldırılmasının ardından bu hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağının gerekçesini açıkladı. Prof. Azap, "İllerdeki pandemi kurulları vaka sayılarının arttığını bildirdi. Gaziantep, Diyarbakır, Karadeniz Bölgesi'nden birkaç şehir de var. Ankara'da beklediğimiz azalmayı göremedik, çok hafif bir artış var" dedi.

Bilim Kurul üyesi Prof. Alpay Azap, Habertürk TV'de yayınlanan Gün Başlıyor programına katıldı. Serap Belet Douillet ve Selçuk Tepeli'nin sorularını yanıtlayan, Prof. Azap, normalleşme takviminin ardından gelen hafta sonu sokağa çıkma yasağıyla ilgili görüşlerini paylaştı:

"İllerdeki pandemi kurulları ve il sağlık müdürlükleri belli illerde vaka sayılarının arttığını bildirdi. Gaziantep, Diyarbakır, Karadeniz Bölgesi’nden birkaç şehir de var. Ankara’da beklediğimiz azalmayı göremedik, çok hafif bir artış var.

 "Salgın İstanbul'da kontrol altına alındı"

Salgının başlangıcında vakaların büyük bir kısmı İstanbul’daydı. İstanbul çok büyük bir il olduğu için, sayılar Türkiye’yi çok etkiliyordu. Türkiye’ye baktığınızda İstanbul sayılarını görüyordunuz aslında. İstanbul’da salgının kontrol altına alındığını göz önüne alırsak Türkiye’nin geri kalanını görmeye başladık.

"Bazı iller için yeni başlıyor olabilir"

İstanbul’un 1-1.5 ay önce tamamladığı salgın eğrisi bazı illerimiz için yeni başlıyor olabilir. Bunu dikkatlice takip etmek gerekir. Sayın Sağlık Bakanı “İkinci dalgayı beklemiyoruz” dedi. Bu önümüzdeki birkaç aylık dönem için yapılmış bir değerlendirme. Bu birkaç aylık dönemde vaka sayılarında belirgin bir düşüş olmasa dahil artış da beklemiyoruz.

 

Yorumlar