Anasayfa /  Dünya

Biden, BAE'ye silah satışını askıya aldı

ABD'de Biden yönetimi, BAE'ye silah satışı anlaşmasını dondurdu.

Abone ol
Abone ol 27 Ocak 2021 22:44

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden, aralarında BAE’ye satış onayı verilen F-35’lerin de bulunduğu birçok askeri satışı geçici olarak askıya aldı.

YENİ YÖNETİM, ANLAŞMAYI İNCELEYECEK
Konuyla ilgili açıklama yapan bir Dışişleri yetkilisi, "Yeni yönetime inceleme fırsatı vermek üzere, Bakanlık Dış Askeri Satış ve Direkt Ticari Satış kapsamında bekleyen bazı askeri transfer ve satışları geçici olarak durdurdu." dedi.

Bu durumun başkanlık görev değişiminde normal olduğunu belirten yetkili, "Yönetimin şeffaflık, iyi yönetişim ve ABD silah satışlarının kabiliyetli, ortak çalışabilir ve daha güçlü ortaklıklar inşa etme noktasında stratejik hedeflerimize uyması gerektiği konusuna bağlılığını gösteriyor." ifadelerini kullandı.

DİĞER ÜLKELERE YAPILAN SATIŞLAR DA ETKİLENECEK
Yetkili atılan bu adımın tüm satışları kapsamadığını ancak BAE'ye yakın zamanda satış onayı verilen F-35 ve diğer silah sistemleri ile Suudi Arabistan gibi birçok ülkeye onay verilen satışların da buna dahil olduğu bilgisini verdi.

BİDEN'IN DIŞİŞLERİ BAKANI DA UYARMIŞTI
Eski Başkan Donald Trump yönetimi, İsrail ile normalleşme anlaşması karşılığında BAE'ye F-35 satışına onay sözü vermişti ve bu taahhüdünü görevden ayrılmasının hemen öncesinde yerine getirmişti ancak geçtiğimiz hafta Senato'da konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, normalleşme anlaşmalarını desteklediğini belirtirken, "İsrail ile ilişkileri normalleştirme karşılığında bazı ülkelere verilen bazı vaatler var ki bunları çok iyi gözden geçirmek gerektiğini düşünüyorum." demişti

23 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA ASKIDA
Birleşik Arap Emirlikleri'nin Washington Büyükelçiliği, Trump ile Beyaz Saray'daki son günlerinde F-35 tipi savaş uçağı ve SİHA içeren 23 milyar dolarlık 'savunma paketi'ni imzaladıklarını açıklamıştı.

Etiketler Biden ABD Trump BAE
Yorumlar