Şekeri bırakman gerekiyor ama bırakamıyor musunuz? İşte Şekeri bırakmanı kolaylaştıracak 6 neden

Yaşadığını bir sağlık nedeni ile şekeri bırakmanız mı gerekiyor. Kilo artışı, diş çürükleri, halsizlik gibi vücudunuz üzerinde onlarca olumsuz etkisi bulunan şeker bağımlılığından kurtulmak istiyorsunuz ama bırakamıyor musunuz? İşte Şekeri bırakmanı kolaylaştıracak 6 neden

Şekeri bırakman gerekiyor ama bırakamıyor musunuz? İşte Şekeri bırakmanı kolaylaştıracak 6 neden

Yaşadığını bir sağlık nedeni ile şekeri bırakmanız mı gerekiyor.  Şeker bağımlılığı gözümüze kurtulmanın en zor olduğu bağımlılıklardan biri. Şekeri bırakmanın hayatınıza etkilerini gördüğünüzde ne kadar doğru bir karar verdiğinizi zaten göreceksiniz.

İşte bu kararı almanız için 6 geçerli neden:

1-Zihniniz uyanık kalır

Çok fazla eklenmiş şeker ve yağ tüketmek beyin fonksiyonlarını bozabiliyor. Avustralya’daki South Wales Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma da bu gerçeği doğruladı. Öyleyse şekerli besinleri arkanızda bırakın ki zihniniz uyanık kalsın! Şeker ve yağ hakkında hazırladığımız “İyi polis kötü polis: Yağ ve şeker hakkında az bilinen gerçekler” başlıklı içeriğimize de mutlaka göz atın.

2-Kan basıncınızı düşürür 

Kilo artışı aşırı şeker tüketiminin yaygın sonuçlarından bir tanesi. Aşırı kilo alımı çoğumuzun bildiği gibi yüksek tansiyon riskini de beraberinde getiriyor. Bu da kalp krizi, felç, böbrek hasarı ve diğer ciddi hastalıklara yol açabiliyor.

Bu tip sağlık sorunlarının sizden uzak olmasını istiyorsanız şeker tüketimini azaltın, sigarayı bırakın, stresten olabildiğince uzak durun ve egzersiz yapmaya başlayın. Bu adımları attığınızda yüksek tansiyonunuzda kesinlikle düşüş yaşanacaktır.

3-Diyabet riskini azaltır

Şekerli yiyecek ve içeceklerin fazla tüketilmesi metabolik sendrom riskini artırıyor. Benzer şekilde Tip-2 diyabetin gelişme olasılığı da artırıyor. Bunların yanı sıra yüksek kan basıncına ve insülin direncine de neden olabiliyor. Tüm bu olumsuz etkilerinden ötürü boş kalorilerle dolu şekerli içeceklerin yerine siz siz olun sıfır kalorili alternatiflere yönelin.

4-Tatlı krizlerinin önüne geçer 

İşte şekeri bırakmanın diğer bir avantajı. Şekeri bıraktığınızda günbegün tatlı ve açlık krizlerinizin de azaldığını fark edeceksiniz. Çünkü ne kadar çok şeker yenirse vücut o kadar çok şeker istiyor. Şeker içeriği yüksek yiyecek ve içecekleri diyetinizden çıkartarak bu döngüyü kırabilirsiniz. Başlangıçta zor olsa da kısa süre içerisinde tatlı ve yeme isteğinizin ciddi boyutta azaldığını göreceksiniz. 

5-Tasarruf etmenizi sağlar

Ne alaka diyebilirsiniz ama bu tamamen doğru. Nasıl mı? Yüksek miktarda şeker içeren yiyecekler dişlerde çürümeye yol açıyor. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin de zayıflamasına neden oluyor. Sonuç olarak ortaya çıkan sağlık sorunları ve karşı karşıya kalınan hastalıklar pahalı doktor ziyaretleri ve satın alınan ilaçları beraberinde getiriyor.

6-Enerjiniz belirgin ölçüde artış gösterir 

Yüksek şeker içeriğine sahip gıdaları tükettikten sonra vücudunuza ağırlık çöktüğünü ve uzanmak istediğinizi fark etmiş olmalısınız. Çünkü şekerin etkilerinden biri de kişide halsizlik yapması. Yapılan çalışmalar da şekerin halsizliğin yanı sıra depresyona da neden olabileceğini kanıtlıyor. Bu yüzden işlenmiş ve şeker içeriği yüksek gıdalar yerine taze, doğal ve işlenmemiş olanları tercih etmeye bakın. Bunu yaptığınızda eskisine kıyasla çok daha zinde hissedeceksiniz. 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 06:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER