Anasayfa /  Güncel

Batman'dan sonra Hakkari'de etçil çekirgeler görüldü!

BATMAN, Van, Gaziantep ve Mardin'den sonra Hakkari'de ortaya çıkan etçil çekirgeler, büyüklüğüyle dikkat çekerken, Veteriner Tuba Gökalp Bozan, "İnsanlara zarar vermeyen bu çekirgeler ekinlere zarar veren böceklerle besleniyor. Anız yakılması bu çekirgelerin ortaya çıkmasına neden oluyor" dedi.

Abone ol
Abone ol 27 Haziran 2019 20:17

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde dev çekirge alarmı. Gaziantep, Batman ve Van'da görülen etçil çekirgeler son olarak bugün Hakkari'de görüldü. Boyları 20 santimetreye ulaşan etçil çekirgelere ilk kez şahit olan köylülerde paniğe kapılırken, onları sevindirecek açıklama Veteriner Tuba Gökalp Bozan'dan geldi. 

Batman'dan sonra Hakkari'de görüldüler geceleri avlanıyorlar - Sayfa 2

Başta yengeç sandım: Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Akyar köyünde pirinç ekimi yapan çiftçi Mustafa Kavak, arazide 20 santimetre uzunluğunda çekirge buldu.  "Otların arasında bir şeyin yürüdüğünü fark ettim. Başta yengeç sandım yanına yaklaştığımda dev bir çekirge olduğunu gördüm" diyen Kavak, daha önce hiç bu kadar büyük bir çekirgeyle karşılaşmadığını belirtti.

Batman'dan sonra Hakkari'de görüldüler geceleri avlanıyorlar - Sayfa 3

Veteriner Tuba Gökalp Bozan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaygın görülen çekirgelerin boyunun 20 santimetreye kadar ulaşabildiğini ifade ederek, bu türün özellikle geceleri avlanan etçil çekirgeler olduğunu söyledi.

Batman'dan sonra Hakkari'de görüldüler geceleri avlanıyorlar - Sayfa 4

İnsanlara faydası var: Anız yakılmasının da çekirgelerin görülmesinde artışa neden olduğunu dile getiren Bozan, "İnsanlara zarar vermeyen bu çekirgeler ekinlere zarar veren böceklerle besleniyor. Anız yakılması bu çekirgelerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Anız yangınıyla yiyecek bulamayan çekirgeler bu kez farklı noktalara yöneliyor, yerleşim yerlerine geliyor." dedi.

Batman'dan sonra Hakkari'de görüldüler geceleri avlanıyorlar - Sayfa 5

Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yaşayan Aydın Temiz de ailesiyle ilçe merkezinde gezerken 20 santimetre uzunluğunda çekirge ile karşılaştı. 

Batman'dan sonra Hakkari'de görüldüler geceleri avlanıyorlar - Sayfa 6

 Zararlı böceklerle beslendiklerinden tarıma faydalı türlerdir: Dicle Üniversitesi (DÜ) Fen Fakültesi Zooloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Satar, yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yayılış gösteren "Saga Ephippigera" çekirge türünün, tarım arazilerine zarar veren böceklerle beslendiğini söyledi.

Batman'dan sonra Hakkari'de görüldüler geceleri avlanıyorlar - Sayfa 11

Satar, bu çekirge türünün faydalı olduğunu, insanların zarar vermemesi gerektiğini belirterek, şunları ifade etti:

Batman'dan sonra Hakkari'de görüldüler geceleri avlanıyorlar - Sayfa 8

Zararlı diye bu türü öldürenler var: "Bu çekirge kendisini tehlikede hissedince karşıdakini korkutmayı amaçlıyor. Diken benzeri yapılarını gösteriyor. Bu yararlı bir tür. Bu türün korunması için insanların bilinçlenmesi gerekiyor. Zararlı olmamasına rağmen, zararlı diye bu türü öldürenler var. Zararlı böceklerle beslendiklerinden tarıma faydalı türlerdir. Bu dev çekirgeleri merak edenler DÜ Fen Fakültesi Zooloji Müzesine gelerek görebilirler." 

Batman'dan sonra Hakkari'de görüldüler geceleri avlanıyorlar - Sayfa 9

Batman'dan sonra Hakkari'de görüldüler geceleri avlanıyorlar - Sayfa 10


Etiketler etçil çekirge
Yorumlar