Anasayfa /  Sağlık

Bakan Fahrettin Koca'dan 'maymun çiçeği' açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye'de maymun çiçeği vakası yok. Pandemiye sebep olacağına inanmıyorum" dedi.

Abone ol
Abone ol 25 Mayıs 2022 15:07

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye'de maymun çiçeği vakası yok. Pandemiye sebep olacağına inanmıyorum" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de maymun çiçeği vakası olup olmadığına ilişkin ""Maymun çiçeği ile ilgili bugüne kadar bizde görülen vaka olmadı. Bu konuda gereksiz bir tedirginlik olmamalı" şeklinde açıklama yaptı. Koca, ayrıca "Çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 oranında olduğunu biliyoruz" ifadesini kullandı.

"BİLİM KURULUYLA İSTİŞARE HALİNDEYİZ"

Bakan Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 oranında olduğunu biliyoruz. Bu konu ile ilgili dünyada 1970’den sonra geliştirilmediğini hepimiz biliyoruz. Ama anlıyoruz ki Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerin o dönemde canlı virüsü imha etmediği aşı olarak geliştirdiğini görüyoruz. Biz de bu noktada arkadaşlarla, bilim kuruluyla özellikle geliştirmek noktasında neler yapabiliriz bununla ilgili de istişare halindeyiz. Ama dünyada gelişimi hatta canlı virüs aşısının ima edildiği olmaması gereken bir geçmiş dönem yaşanmışken bunun gereğinin yapılmadığını görüyoruz.”

"Maymun çiçeği ile ilgili bugüne kadar bizde görülen vaka olmadı. Bu konuda gereksiz bir tedirginlik olmamalı. Vatandaşımız müsterih olsun. Bu anlamda yeri geldiğinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini bakanlığımız yakın takip etmekte."

 

Yorumlar