Anasayfa /  Politika

Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı kim oldu?

Zafer Partisi başkanlığında kurulan Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı belli oldu. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayını açıkladı. İşte detaylar...

Abone ol
Abone ol 12 Mart 2023 14:00

Zafer Partisi başkanlığında kurulan Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı belli oldu. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayını açıkladı. İşte detaylar...

Zafer Partisi genel merkezinde gerçekleşen tanıtım toplantısında Zafer Partisi, Adalet Partisi, Doğru Parti ile Türkiye İttifakı'nı oluşturan 7 siyasi parti arasında Ata İttifakı protokolü imzalandı.

Ardından açıklama yapan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Ata İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayının Sinan Oğan olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin iki kutup arasında ayrıştırılmaya çalışıldığını dile getiren Özdağ, Türk milletinin ne Cumhur İttifakı'na ne de Millet İttifakı'na mecbur olduğunu söyledi. Ata İttifakı'nın Atatürk'ten aldığı feyzle 1924 Anayasası ilkelerini büyük bir kararlılıkla savunacağını söyleyen Özdağ, "Türk devletini değişik ittifaklar adı altında tasfiye etmek ve sözde yeniden kurmak için yola çıkanlara asla izin vermeyeceğiz. Sakarya Meydan Muharebesi'nde direnen Türk ordusunun ruhuyla direneceğiz, mücadele edeceğiz." dedi.

Ata İttifakı'nın adayı olarak açıklanan Sinan Oğan ise başta Zafer Partisi olmak üzere kendisini ortak aday olarak gösteren partilere teşekkürlerini iletti. Türkiye'nin iki kutup arasında sıkıştırılmak istendiğini dile getiren Oğan, şöyle devam etti:

"Bir tarafta Türkiye'yi 20 senedir yöneten ve bugün içinde bulunduğumuz ekonomik, sosyal, dış politik ve güvenlik meselelerinde yaşadığımız sıkıntıların ana müsebbibi olan Cumhur İttifakı ve onun adayı var, diğer tarafta bütün bunlar yaşanırken 20 senedir yenilmeye doymayan, 'Ben çekileyim Türk milleti kendi içinde yeni evlatları çıkarır.' diyemeyen ve bu içine düştüğümüz durumun ortağı haline gelmiş olan Millet İttifakı ve onun cumhurbaşkanı adayı var. Yetmedi, her birisinin bölücü HDP'yi, ötekinin de bölücü HÜDA PAR'ı yanına aldığı bir siyasi iklimde Ata İttifakı ve onun adayı güneş gibi parlayacaktır."

Hem iktidar hem de muhalefetin başarısız olduğunu dile getiren Oğan, Türkiye'nin siyasi bir kuraklıkla karşı karşıya olduğunu, Türk milletinin iktidar ve muhalefete mahkum olmadığını kaydetti.

SİNAN OĞAN KİMDİR?

Sinan Oğan 1 Eylül 1967'de Iğdır'da dünyaya geldi. 24. dönem MHP Iğdır milletvekili görevini yapan ağan stratejik araştırmacıdır. Azeri kökenli olan Oğan, Marmara Üniversitesi İİBF mezunu olup yüksek lisans çalışmasını aynı üniversitede yaptı. Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Üniversitesi’nde (MGİMO) ise doktorasını tamamladı.

İleri seviyede Rusça ve akademik düzeyde İngilizce bilen Sinan Oğan, Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde araştırma görevlisi, Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi ve Dekan Yardımcısı olarak görev yaptı.

TİKA Azerbaycan Temsilcisi görevini de yürüten Sinan Oğan’a Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından “Devlet Nişanı” ile taltif edildi.

Oğan, ayrıca Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Rusya Ukrayna Araştırmaları Masası Başkanlığı yaptı. Oğan, TÜRKSAM’ı kurdu ve Başkanlığını üstlendi. Valdai Formu Üyesi olan Sinan Oğan’ın yayınlanmış 3 kitabı ve makaleleri vardır.

Sinan Oğan, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde kayınpederi aracılığıyla Milliyetçi Hareket Partisi’nden Iğdır milletvekili seçilmiştir. Türkiye-Arnavutluk ve Türkiye-Nijer Parlamentolararası Dostluk Grupları üyesi ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Genel Sekreteridir.

Yorumlar