Anasayfa /  Foto Galeri

Asgari ücrette beklenen yeni rakam verildi! Yeni yılda asgari ücret...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının ardından yıl içinde iki kez zam yapılan asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olacağı araştırılmaya devam ediyor. Uzman ekonomist isim asgari ücrete ilişkin tahminini ilk kez açıkladı. Yeni yıla iki ay kala asgari ücret zam oranlarına ilişkin tahminler de netleşmeye başladı. Peki, asgari ücret ne zaman belli olacak? İşte detaylar...

Asgari ücrette beklenen yeni rakam verildi! Yeni yılda asgari ücret... - Sayfa 1

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları milyonlarca çalışanın maaş zam oranlarına da etki ediyor. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun enflasyon raporu sunumunda açıkladığı enflasyon tahminlerinin ardından yıl içinde 2 kez zamlanan asgari ücretin 2023 yılında ne kadar olacağı merak edildi. 

Asgari ücrette beklenen yeni rakam verildi! Yeni yılda asgari ücret... - Sayfa 2

Ocak ayında yapılan yüzde 50'lik zammın ardından Temmuz ayından itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 6 bin 471 lira, net 5 bin 500,35 lira olarak belirlendi. 2022 Ocak dönemine göre net asgari ücrette yaklaşık yüzde 30 oranında artış yapıldı. Yapılan son zamla artış oranı yüzde 80'i buldu.

Asgari ücrette beklenen yeni rakam verildi! Yeni yılda asgari ücret... - Sayfa 3

Asgari ücrete hükümet tarafından gelen "Ocak ayında çalışanları memnun edecek bir zam" söylemlerinin ardından beklentinin üzerinde bir zam yapılacağını düşündüğünü kaydeden Sosyal Güvenlik Uzmanı Murat Göktaş, asgari ücretin net 8 bin-8 bin 500 ve brüt olarak da 10 bin liralara yükselmesinin olasılık dahilinde bulunduğunu ifade etti.

Asgari ücrette beklenen yeni rakam verildi! Yeni yılda asgari ücret... - Sayfa 4

Asgari ücretin ne kadar olacağının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık ayında yapacağı açıklamanın ardından kesinleşmesi bekleniyor.