Anasayfa /  Politika

Asgari Ücret ne zaman açıklanacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan Asgari ücretin ne zaman açıklanacağı konusunda tarih verdi. İşte haberin detayları....

Abone ol
Abone ol 21 Aralık 2022 12:40

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan Asgari ücretin ne zaman açıklanacağı konusunda tarih verdi. İşte haberin detayları....

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde;

Aziz milletim, değerli milletvekili arkadaşlarım, AK Parti'ye gönül veren tüm vatandaşlarımıza buradan en kalbi selamlarımı gönderiyorum. Sözlerime başlarken Katar'da yapılan Dünya Kupası finalini kazanan Arjantin'i tebrik ediyorum. Katar'ı da ev sahipliği için kutluyorum. 

2023 yılı için, 4,4 trilyon lira geliri, 3,8 trilyon lira gideri olan bir bütçeyi milletimize kazandırdık. Genel Kurul'da 12 gün boyunca süren oturumlarda birkaç tatsız görüntü dışında sonuçlanmasını sağlayan vekillere teşekkürlerimi sunuyorum. Her bütçeyi olduğu gibi bu bütçeyi de milletin bütçesi olarak açıkladık. Bütçe tartışmalarında muhalefetin tutumuna baktığımızda ülkemizin önündeki tehdit ve fırsatları değerlendiren bir vizyon göremiyoruz. Cumhuriyetimizin 2. asrına dahil bir vizyon da göremiyoruz. Bizim milletimize sözümüz bakidir. Eğitimde her seviyede yeni derslik yaptık. 

Eğitimde anaokulundan liseye her seviyede 351 bin yeni derslik yaptık, 750 bin yeni öğretmen atadık, 131 yeni üniversiteyi faaliyete geçirdik, yükseköğrenim yurt yatak kapasitesini 850 bine yükselttik. Önümüzdeki dönemde her seviyede eğitimin kalitesini daha da artıracağız. Sağlıkta kapsamlı ve etkin reformla her bir insanımızı kucaklayan bir sağlık sistemi kurduk, şehir hastaneleri ve diğer yatırımlarla ülkemizi dünyanın en iyi sağlık altyapısına kavuşturduk. Önümüzdeki dönemde ülkemizi bölgesinin ve dünyanın sağlık merkezi yapacağız. Adalette temel kanunların yenilenmesinden hâkim-savcı sayısının artırılmasına, demokratik reformlardan verilen hizmetlerin kolaylaştırılmasını sağlayan düzenlemelere kadar pek çok adım attık. Önümüzdeki dönemde milletimizin hukuk sistemine olan güvenini daha da güçlendireceğiz. Güvenlikte ordumuzu, emniyetimizi, jandarmamızı, istihbaratımızı insan gücünden teknolojiye kadar her alanda güçlendirerek ülkemizi terör örgütlerinden ve suç çetelerinden arındırdık. Önümüzdeki dönemde bölgesel ve küresel tehditlere karşı daha etkin şekilde korunacağız. Sosyal hizmetlerde yaşlıdan engelliye, çocuktan kadına, şehit yakını ve gaziden garip gurebaya her vatandaşımızın yanında yer aldık, kimseyi sahipsiz bırakmayacak bir sistem kurduk. Önümüzdeki dönemde daha fazla vatandaşımızı sosyal destek şemsiyemizin altına alacağız.

 

"ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIĞI KALDIRANA KADAR ÇALIŞACAĞIZ"

Ulaştırmada bölünmüş yolu 6 bin 100 kilometreden 29 bin kilometreye, otoyolu 1.714 kilometreden 3 bin 633 kilometreye çıkardık; ülkemizi ilk defa hızlı trenle tanıştırdık, dünya çapında dev projeleri hayata geçirdik. Önümüzdeki dönemde bu altyapıyı geliştirmeye devam edeceğiz. Enerjide kurulu gücümüzü üç katından fazla artırdık, yerli ve yenilenebilir enerji kurulu gücümüzü %65 seviyesine yükselttik, doğal gazı 81 ilimize yaygınlaştırdık. Önümüzdeki dönemde enerjide dışa bağımlılığımızı tamamen ortadan kaldırana kadar çalışacağız. Sanayide OSB’lerdeki işletmeleri 11 binden 56 bine, buralardaki istihdamı 415 binden 2,3 milyona çıkardık; savunma sektörü ve pek çok alanda dünya çapında rekabet gücü kazandık. Önümüzdeki dönemde sanayimizi orta-yüksek teknoloji ağırlıklı bir yapıyla daha da güçlendireceğiz. Şehircilikte 1 milyon 170 bin konutu, millet bahçelerini hizmete sunduk; atık su arıtma, katı atık tesisleriyle çevreyi koruduk; iklim değişikliğiyle mücadeleyi başlattık. Önümüzdeki dönemde insanımızı ev ve iş yeri sahibi yapmayı, iklim değişikliğine hazırlanmayı sürdüreceğiz. Tarımda bu sektörün millî hasılasını 37 milyar liradan yaklaşık 677 milyar liraya çıkardık; 716 yeni baraj, 615 yeni hidroelektrik santrali, 299 yeni içme suyu tesisi, 1.614 yeni sulama tesisi inşa ettik. Önümüzdeki dönemde çiftçilerimizi her alanda desteklemeye devam edeceğiz.


"BUGÜNE KADAR MİLLİ İRADENİN ÜZERİNDE GÜÇ TANIMADIK"


2023 hedeflerimizle Cumhuriyetimizin ilk yüzyılında yapılanları üçe, beşe, ona katlayan hizmetleri ülkemize kazandırdık. Türkiye Yüzyılı vizyonuyla Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında dünyanın 10 büyük ülkesi arasına girme hedefiyle çok daha büyük başarıları milletimize sunacağız.

Bizim milletimize söylediğimiz söz de budur. Varsın birileri kendi içlerindeki kavgayı, itişmeyi kakışmayı bize saldırarak gizlemeye çalışsın, milletimiz hakkaniyet tartısına çıkarmayı gayet iyi bilir. Bu ülkeyi tek parti faşizmine bırakmayan milletimize olan güvenimiz tamdır. Bugüne kadar milli iradenin üzerinde güç tanımadık. 'İnsan için ancak çalıştığı kadar vardır' ilahisinden başka rehber edinmedik. Mazlumların ve mağdurların duasından daha etkili bir destek aramadık. 2023'te milletimizin desteğini bir kez daha alarak 20 yılda temelde attığımız temellerin üzerinde evlatlarımıza dair büyük ve güçlü Türkiye'nin inşasını tamamlayacağız. Durmak yok yola devam. 

"ENFLASYON TEPE TAKLAK AŞAĞI İNECEK"

Önümüzdeki aylarda enflasyonun tepe taklak aşağı inişine şahit olacağız. Enflasyonu hızla düşürmenin önünde engel kalmadı. Hayat pahalılığı belasından kurtuluşumuzun da dönüm noktası olmasını istiyoruz. 

MAHKEMENİN İMAMOĞLU KARARI

Yasak kararını akıl almaz sevinçle karşıladılar. Altılı masanın yanında yöresinde dolananların da nereye gittikleri, hangi oyunu çevirdikleri bizi ilgilendirmiyor.

"YARIN ASGARİ ÜCRETİ AÇIKLAYACAĞIZ"

Asgari ücretten gündemimizdeki diğer başlıkları da kısa sürede hal yoluna koyacağız büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle açıklayıp yoluna koymuş olacağız.

Yorumlar