Anasayfa /  Ekonomi

Asgari ücret ne kadar olacak? Hak-İş açıkladı!

Hak-İş'ten asgari ücret açıklaması! Asgari ücret ne kadar olacak? Son günlerin en çok merak edilen konularından olan asgari ücretle ilgili gelişmeler sürüyor.

Abone ol
Abone ol 25 Kasım 2021 16:47

Hak-İş'ten asgari ücret açıklaması! Asgari ücret ne kadar olacak? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapılan açıklamada, 2022 asgari ücret zammının toplumu tatmin edecek bir oranda olacağı belirtildi. Bakan Bilgin, "Türk-İş ile bu konuda uzlaşmaya yakınız." dedi. Bakan Bilgin, 2022 asgari ücret zammı toplantısı tarihini de duyurdu. Bir açıklama da Hak-İş Başkanı tarafından yapıldı. İşte Bakan Bilgin ve Hak İş Başkanı Arslan'ın son dakika asgari ücret açıklamaları ve ayrıntılar...

2022 ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN SON DAKİKA AÇIKLAMASI: UZLAŞMAYA YAKINIZ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 2022 asgari ücreti ile ilgili yaptığı açıklamada dikkat çeken ifadeler kullandı. Bakan Bilgin, "Asgari ücret konusunda da başkanın tavrı çok açık. Emeği koruyacak. Asgari ücret hepimizin bildiği gibi adı da üzerinde çok güzel tanımlanmış, asgari ücret. Bu rakam toplumu tatmin edecek, adalet duygusunu pekiştirecek, onu güçlendirecek. Burada emekçiler sahipsiz değildir, devlet sosyal devlettir ve buna sahip çıkmaktadır kanaatini yerleştirecek bir seviyede olacağına inanıyorum. Bu anlayıştayım ve Türk-İş Başkanıyla bu konuda uzlaşma içerisindeyiz." dedi.

2022 ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI TARİHİ DE BELLİ OLDU
Milyonların gözünü çevirdiği asgari ücret zam pazarlığının başlayacağı tarih de belli oldu. Bakan Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.

BAKAN BİLGİN ASGARİ ÜCRET ZAMMININ YIL SONUNA BIRAKILMAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine Toplantısı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuştu. Bilgin, 2022 asgari ücret zam oranının kısa sürede belirleneceğini belirtmişti. Bilgin, "Aralık sonuna bırakmadan, 1-2 hafta içinde hemen açıklayacağız" demişti.

HAK-İŞ'TEN DE ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI GELDİ
Asgari ücret tartışmalarına değinen Arslan, Türk-İş'in, Hak-İş ve DİSK ile bu konuda birlikte hareket etme daveti çerçevesinde bir araya gelerek bir dizi kararlar aldıklarını söyledi.

"Üç konfederasyon asgari ücret sürecinde iş birliği yapabilmek için bir ilkeler manzumesini oluşturacağız. Hangi ilkeler etrafında birlikte yürüteceğiz?" diyen Arslan, bu ilkeleri bu hafta içerisinde sonuçlandırmaya çalışacaklarını söyledi.

Arslan "Asgari ücret tespit komisyonundan önce bu ilkeleri kamuoyuyla paylaşacağız." dedi.

Mevzuatta sadece en büyük konfederasyonun asgari ücret tespit komisyonuna katıldığını anımsatan Arslan, "Asgari Ücret Tespit Komisyonunun değiştirilmesini istiyoruz. Herkesin orada üye oranında temsil edilmesini, hatta emekli işçilerin de buralarda temsil edilmesi ve geniş bir temsille geniş bir platformda konuşularak asgari ücretin belirlenmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET BİR LİMİT DEĞİL, GEÇİM KAYNAĞI"
Batıda asgari ücretin istisnai bir ücret olduğuna, İspanya'da çalışanların yüzde 1'i, Fransa'da yüzde 8'inin asgari ücretle çalıştığına dikkati çeken Arslan, şöyle devam etti:

"Orada asgari ücret orada bir limittir. Bunun altında kimse çalıştırılamaz limitidir. Türkiye'de asgari ücret bir limit değil, bir geçim ücreti. Çünkü çalışanlarımızın yüzde 42'si, 6.5 milyon insan asgari ücretle çalışıyor. Bu ücretler asgari ücret değil, onların geçim ücreti. O zaman bu sistemi buna göre yeniden gözden geçireceğiz. Geçim ücreti olarak asgari ücreti bir büyük toplu sözleşme yapar gibi düşünerek, çalışarak belirlememiz gerekiyor. Bir kişilik çalışanı değil, 4 kişilik bir aileyi esas almalıyız. Vergi dilimlerinin bugünkü yapısının tamamen değişmesini, ücretlilerin vergi yükünün en azından asgari ücret oranındaki tamamının vergi dışı bırakılmasını istiyoruz. Bir kısım teşviklerle işverenlerin üzerine gelecek yeni asgari ücretli yüklerinin vergi ve benzeri teşviklerle azaltılmasını istiyoruz. İşçiler için de benzer teşvikler verilmesini istiyoruz. Yeni asgari ücretin enflasyonun üzerinde ama aynı zamanda bir geçim ücreti olacak şekilde yeniden planlanmasını istiyoruz."

'ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLSUN İSTİYORSUNUZ?' - "BU SORU TUZAK BİR SORU..."
"Asgari ücret konusunda rakam ne istiyorsunuz?" sorusunun bir tuzak olduğunu ifade eden Arslan, şunları kaydetti:

"Türk-İş ve Hak-İş olarak, 'komisyondaki müzakereler devam ettiği sürece sadece ilkeleri konuşalım, rakam konusuna masada en son aşamada hangi rakamlar gelmişse bunu tartışalım' görüşündeyiz. Baştan bir rakam konuşmak maalesef komisyonda aleyhimize cereyan eden bir durum oluyor. Niye korkuyorsunuz, korktuğumuzdan değil. Niye çekiniyorsunuz, çekindiğimizden değil, sistemi, süreci dikkate alarak bunları yapmamız gerekiyor. Hak-İş ve Türk-İş olarak bu konuda prensip kararımız var." dedi.

Yorumlar