Gaspçı Film Sahneleri Aratmayan Yöntemle Yakalandı

Çukurova ilçesine bağlı Huzurevleri Mahallesinde yaşandı. İddiaya göre, Kore Gazisi olan ve 1983 senesinde yaşamını yitiren Ahmet Karamanlı`nın tek başına yaşayan eşi Fazilet Karamanlı`nın (88) 24 Eylül günü zili çaldı. Yaşlı bayan, güçlükle ayağa kalkıp kapıya geldi. Zili çalan kişiye kim olduğunu sorunca zanlı anketör olduğunu söyledi.

Gaspçı Film Sahneleri Aratmayan Yöntemle Yakalandı

Bunun üzerine yaşlı bayan kapıyı açtı. Bayan, kapı açar açmaz zanlı, bayanın ağzını elindeki bez ile kapatıp altınlarını almak istedi. Yaşlı bayan direnince darp etti.

Zanlı, kolundaki bilezik ve boynundaki kolyesini alarak kaçtı. Yaşlı bayan, zanlının kaçması üzerine bağırmaya başladı. Bir süre kimse sesini duymadı. Daha sonra evinden çıkan bir kişi yaşlı bayanı görüp hemen polisi aradı.

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Gasp Büro Amirliği ekipleri hemen olay yerine geldi. Polis 88 yaşında yürümekte bile güçlük çeken bayanın gasp edildiğini görünce olayı araştırmaya başladı. 

Adana Emniyet Müdürü Selami Yıldız`a da yaşlı bir bayanın gasp edildiği bilgisi verildi. Bu bilgi üzerine Yıldız, özel ekip kurulması 7 gün 24 saat çalışılması ve zanlının mutlaka bulunması için talimat verdi. Bu talimat üzerine polis deneyimle gasp dedektiflerinden özel ekip kurarak araştırmayı derinleştirdi.

Polis, önce gasbın meydana geldiği apartmanın güvenlik kamera kayıtlarından araştırmaya başladı. Yapılan çalışmada olay günü apartmana gelen bir kişinin çıkarken elindeki bez ile kapı tutaçlarını sildiği tespit edildi. 

Polis bu şahsın apartmana daha öncede gelebileceğini tahmin ederek geriye dönük görüntüler izlendi. Yapılan izlemede zanlı bir ay evel belediyeden geldiğini söyleyerek apartmanda kapı kapı dolaşıp anket yaparak kimin tek başına kaldığını kimi gasp edebileceğini tespit ettiği belirlendi.

Polis görüntüleri yaşlı bayana da izletince bayan kendisini gasp eden zanlının aynı kişi olduğunu belirledi. Bu tespitler üzerine polis güvenlik kamera kayıtlarını incelemeye aldı. 

Çevredeki güvenlik kameraları incelendiğinde zanlının olay yerine bir araç ile geldiği gasp yaptıktan sonra önce yaya olarak gittiği daha sonrada taksi ile çarşı istikametine ayrıldığını belirledi. 

Polis çarşıya doğru zanlının bindiği taksiyi güvenlik kameralarını inceleyerek takip etti. 130 kamera incelenerek yapılan takipte zanlının Obalar Caddesinde bir mağazaya girip burada kıyafetini değiştirip tekrar taksi ile olay yerine geldiğini buradan da aracına binerek olay yerinden ayrıldığını saptadı.

Polis zanlının kendi otomobiliyle gidişi de güvenlik kamera kayıtları bulunarak takip edildi. Zanlının Huzurevleri Mahallesine yakın bir mahalleye gelerek burada bir apartmana girdiği saptandı. 

Ayrıca polis zanlının evli olduğunu daha önce ilaç mümessili yaptığını iki çocuk babası olduğunu ancak son zamanlarda işsiz kaldığını belirledi. Polis zanlının apartmanda da yönetici olduğu kaçıncı katta ikamet ettiğini de saptayınca operasyon için düğmeye bastı.

Polis zanlı Aziz Layık`ın (38) evde olduğu bir zamanı belirleyerek operasyon yaptı. Polis kapıyı çaldı. Zanlı kapıyı açtığında karşısında polisi görünce şaşırdı. 

Polis zanlıya gasp yaptığı için gözaltı kararı olduğunu söyledi. Zanlı kendini gizlediğini sanarak gasp yapmadığını ileri sürdü. Polis görüntülerin olduğunu söyleyince zanlının "ABD filmlerinde izledim, suçlu parmak içini silip kıyafetini değiştirdiği zaman yakalanmıyordu siz beni nasıl buldunuz.

Zanlı daha sonra emniyete götürülerek ifadesine başvuruldu. Zanlının işsiz kaldığı için 80 bin lira borcu olduğunu, bu neden borcunu ödemek için gasp yapmaya karar verdiğini bu süreçte de ABD filmlerini izleyerek suç işlendiği zaman nasıl delilleri yok edildiğini saptadığını olaydan sonra parmak izini sildiğini, olay yerine geldiği araca binmeyip, taksi ile giderek kıyafetini değiştirdikten sonra olay yerine tekrar gelip aracına binerek gittiğini söyledi.

Zanlı Aziz Layık`ın altınları bir kuyumcuya sattığı bu kuyumcunun da altınları erittiği belirlendi. Zanlının yakınları, bayanın gasp edilen bilezik ve kolyesini alarak zararını giderdi. 

Polis de altını yaşlı bayana geri verdi. Karamanlı, gasp edildiği zaman çok korktuğunu polisler onu kısa zaman içinde yakaladığını söyledi. 

Zanlının yapılan sorgusundan sonra adliyeye sevk edildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2018, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER