Anasayfa /  Kültür sanat

'Antika Traktör Müzesi'ne ziyaretçi akını

'Antika Traktör Müzesi'ne ziyaretçi akını

Abone ol
Abone ol 23 Kasım 2016 13:13

Çanakkale'de, aralarında 132 yıllık tarihe tanıklık eden traktörlerin de bulunduğu Gelibolu Antika Traktör Müzesi'ni binlerce kişi ziyaret etti.

İş adamı Dursun Keskin'in, 2006 yılında bir Almanya gezisi sırasında ziyaret ettiği traktör fabrikasından etkilenmesiyle kurduğu, Türkiye'nin ilk ve tek traktör müzesi, Ağustos 2014'de açıldı.

Dursun Keskin'in Biga ilçesinde kendilerine ait çeltik fabrikasının önünde duran eski bir traktörü baştan aşağıya yenileyip sergilemesiyle başlayan serüven, önce koleksiyonla, sonra 2014'te müzenin kurulmasıyla devam etti.

Gelibolu'da eski bir balık fabrikasını restore eden Keskin, müzenin açılışını ise bakım onarımını yaptığı 20 eski traktörle gerçekleştirdi.

 "İstanbul'daki 20 traktörü de getirince yelpazeyi genişleteceğiz"

Antika Traktör Müzesi Sorumlusu İlyas Mındız, müzede 1884-1967 arası yıllara ait 51 traktör bulunduğunu söyledi.

Müzedeki en eski traktörün 1884 model Amerikan yapımı buharlı traktör olduğunu belirten İlyas Mındız şunları kaydetti:

"Her geçen gün envanterimiz de artıyor. Şu anda İstanbul'daki atölyemizde 20 traktörümüz daha var. Onları da müzeye getirince daha geniş bir yelpazeye sahip olacağız. Tabi bazı traktörler zamana yenik düşmüş olabiliyorlar. Bu nedenle de ikisinden bir traktör çıkarabiliyoruz. Ama bu işler hem zaman anlamında hem de maliyet anlamında oldukça yüksek işler. Bizim müzemizde traktörlerle ziyaretçiler arasında bir bağın kurulabilmesi için asırlık traktörler, herhangi bir platformun üzerine ya da camekanın içine konmadan sergileniyor. Müzeye girişinde rengarenk traktörler yılların yorgunluğuna rağmen, tarihte yolculuğa gelen ziyaretçilerini adeta 'güler yüzleriyle' karşılıyor."

Etiketler Traktör
Yorumlar