Anasayfa /  Foto Galeri

Anneye erken emeklilik imkanı: Doğum borçlanması, staj ve prim

Anneye erken emeklilik imkanı var. Kadınlar doğum borçlanması ile erken emeklilik yolunu aralıyor, staj da avantaj getiriyor. Engelli çocuğu olanlara ise yaş ve prim desteği var. İşte annelerin erken emekli olmasını sağlayan formüller...

Anneye erken emeklilik imkanı: Doğum borçlanması, staj ve prim - Sayfa 1

Ülkemizde erken emeklilik için çeşitli yollar var. Annelere, doğum borçlanması erken emeklilik yolunu açıyor. Ayrıca engelli çocuğu olanlara farklı bir imkan sunuluyor.

İşte erken emeklilik yolları:

Anneye erken emeklilik imkanı: Doğum borçlanması, staj ve prim - Sayfa 2

1. Kimler borçlanma yapabilir?

Hangi kurumdan olursa olsun bütün kadın çalışanlar, yani SSK'lı olanlar, kendi işini yapan Bağ-Kur'lular ve memur olan anneler doğum borçlanması yapabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ödeyerek Bağ-Kur'lu olanların da doğum borçlanması imkanı var. Ancak borçlanma yapabilmek için doğumların ilk sigortalı olunan tarihten sonra gerçekleşmesi gerekiyor. Yani sigorta olmadan önce dünyaya gelen çocuklar için böyle bir borçlanma imkanı tanınmıyor. Ayrıca çocuğun sağ olması gerekiyor. Doğduktan sonra bir müddet yaşayan çocuklar için yaşadığı süre kadar borçlanma yapılabiliyor.

Anneye erken emeklilik imkanı: Doğum borçlanması, staj ve prim - Sayfa 3

2. Staj sonrası süre borçlanılabilir mi?

Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında farklı bir uygulama bulunuyor. Anneler eğer staj başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanarak 2 bin 160 gün kazanıyor.

Anneye erken emeklilik imkanı: Doğum borçlanması, staj ve prim - Sayfa 4

3. Borçlanma hangi süreleri kapsıyor, ne kadar süre için yapılıyor?

Her çocuk için 720 gün, yani 2 yıl prim kazanılıyor. Çocuğun doğumundan sonraki 2 yıl içinde çalışılmayan süreler borçlanma ile kapatılabiliyor ve primler emeklilik hesabında kullanılıyor. Borçlanma yapılması için o sürelerde çalışılmaması, yani primlerinin ödenmemiş olması gerekiyor. Eğer doğumdan sonra çalışmaya başladıysanız, o süreleri borçlanamazsınız.