Anasayfa /  Teknoloji

Anne-babalar dikkat! Çocuklarınızı 'Momo' oyunundan koruyun!

Mavi Balina'ya benzerliğiyle dikkat çeken ve "sanal şiddet oyunu" olduğu iddia edilen Momo nedir? Momo oyunu sanıldığı kadar tehlikeli mi?

Abone ol
Abone ol 01 Mart 2019 14:03

Momo'nun YouTube videolarına sızdığı yolundaki haberler üzerine ailelere "Çocuğunuzun YouTube'da ne izlediğine dikkat edin' uyarısı yapılırken, kimileri de gereksiz bir korku atmosferi yaratıldığını savunuyor.

Ulusal İnternet Güvenliği Dairesi tarafından ailelere gönderilen uyarılarda Momo'nun çizgi filmlerin yanı sıra sürpriz yumurta, oyun ve ürün tanıtımı ve Minecraft videolarında görüldüğüne dair haberlere dikkat çekilerek, "YouTube'un zararlı içeriği izlemesine rağmen, silininceye kadar bunlar binlerce kişiye ulaşılabilir ve silindikten sonra tekrar yüklenebilir" denildi. 

İnternet Dairesi'nin yaptığı uyarılar neler?

Çocuklarınıza Momo'nun bir insan olmadığını ve onlara doğrudan zarar veremeyeceğini anlatın.İnternetteyken çocuklarınızı yalnız bırakmayın, ne izlediklerine dikkat edin.Çocuklarınızda ki davranış değişikliklerini gözleyin, onlara sürekli konuşun.Güvenlik ayarlarında çocuklarınızın erişebileceği içeriği sınırlayın. Şüphelendiğiniz hesapları engelleyin. YouTube'da bir sonraki videoyu otomatik olarak oynatma seçeneğini kaldırın.YouTube: Momo'yla ilgili hiçbir bulgu yokYouTube ise Momo'nun sitedeki videolarda belirdiğine işaret eden hiçbir bulgu olmadığını açıkladı.YouTube sözcüsü, "Medyada yer alan haberlerin aksine, Momo ya da Momo'yu özendiren içeriğe dair hiçbir kanıt yok. Bu tür içerikler kurallarımıza aykırı ve hemen kaldırılır" dedi.


Yorumlar