Anasayfa /  Ekonomi

Altın uçuşa geçti!

Geçen haftanın son işlem gününde, ons fiyatındaki yükselişe karşın, dolar kurundaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,6 azalışla 967,4 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının ardından 980,4 lira seviyesinde işlem görüyor. Uzmanlar yeni hafta rakamları için ne diyor?

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 30 Mayıs 2022 10:27

Altının gram fiyatı, yeni haftaya yükselişle başlamasının ardından saat 10.30 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 1,3 artışla 980,4 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.608 lira, Cumhuriyet altını da 6.570 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda yüzde 0,5 artışla 1.863 dolardan işlem görüyor.

Analistler, ABD'de açıklanan verilerin enflasyonda zirvenin geride kalmış olabileceğine işaret etmesi ile küresel çapta oluşan pozitif havanın yeni haftaya taşındığını söyledi.

Yukarı yönlü ataklara dikkat!

Finans analisti Hatice Kolçak ''Mayıs’ta çok ciddi sıkıntılar geçirdik. Hem dünya hem de yurt içi hareketli geçti. Ben Haziran ayında yukarı yönlü atakların süreceğini düşünüyorum'' değerlendirmesinde bulundu. Finans analisti Hatice Kolçak şunları söyledi:

Küresel ve yurt içi verileri altın ve dolar/TL kurunu etkilemeye devam edecek. Bana kalırsa haziran da tıpkı mayıs gibi riskli olacak. Ben hararetli bir haziran ayı bekliyorum. Enflasyon yükselmeye devam ettikçe dolar kısa süreli geri çekilmeler yaşasa da bu sınırlı olacak. 

İsterdim ki rahat bir yaz ayı geçirelim ama Mayıs sonu bize gösterdi ki haziran ve temmuz ayı zor geçecek. Dolar kurunda yaz döneminde 17-18 TL rakamlarını bekliyorum. Hızlı bir yükseliş bizi bekliyor olabilir. Dolar bu seviyelere çok hızlı geldi. 10 günlük bir süre zarfında dolar 14,70 seviyelerinden hızlıca 16 bandına yükseldi. Dolar burada yer edindi. Düşecek olsaydı bu süreçte düşerdi.

Küresel altın fiyatları ve dolar/TL kuru göz önüne alındığında gram altın da yukarı yönlü hamleler yapmaya devam ediyor. 960 seviyelerinde olan gram altının yıl sonunu beklemeden yaz aylarında 1.000-1.200 rakamlarının gelmesini bekliyorum.

İslam Memiş 'üç hafta' dedi!

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş dolar/TL kurundaki kırmızı çizginin 16,40 seviyesi olduğunu tekrar hatırlattı. Memiş altın ve dolar piyasasında hafta içi açıklanması beklenen verilerin etkili olacağını ifade etti. Ünlü ekonomist piyasalar hakkında şu ifadelere yer verdi:

Ben gerilemelere rağmen düşüşlerin kalıcı olduğunu düşünmüyorum. Önümüzdeki 3 ay bir hedefiniz olsun. Geçtiğimiz hafta panik yapıp satanlar zarar etti. 

Hafta boyunca gram altın için 960 seviyesi kırılırsa 980 TL seviyesi konuşulacak diye uyarmıştım. 980 seviyesinden alım yapmanın doğru olmadığını da hatırlamıştım. Bazı uyanıklar yükselişle birlikte satarak kar edeceklerini sanıyorlar. Kurnazlığın işe yaradığı bir piyasa yok artık. Size kazandırırlar mı, ekmeğinize yağ sürerler mi sanıyorsunuz? 

Herkesin tedirgin olduğu konu şu: Aralık ayındaki çöküşler yaşanacak mı? Ben dolar/TL kurunda yaşanan düşüşün en fazla iki hafta ile sınırlı olacağını tahmin ediyorum.

 

Etiketler Altın Borsa Gündem
Yorumlar