Anasayfa /  Ekonomi

Altın resmen uçuyor!

İslam Memiş asıl yükseliş için tarihi duyurdu...

Abone ol
Abone ol Editör Mehmet Durna 24 Mayıs 2022 15:46

Dün, ons fiyatındaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,5 artışla 949,5 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, 24 Mayıs güne yükselişle başlamasının ardından 961,5 lira seviyesinde işlem görüyor.

Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından saat 10.45 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 1,3 artışla 961,5 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.576 lira, Cumhuriyet altını da 6.438 liradan satılıyor. Yükseliş eğilimini üst üste 5'inci işlem gününe taşıyan altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 0,2 artışla 1.856,7 dolardan işlem görüyor.

Analistler, küresel çapta enflasyonist baskıların devamına işaret eden gelişmeler ve resesyon kaygılarının yatırımcıları temkinli olmaya ittiğini belirterek, güvenli limanlara olan talebin arttığını kaydetti.Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.830 ve 1.800 doların destek, 1.880 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş de yükselişler için dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu ve şunları söyledi:

-Gram altın  temmuz ayında 1000 lira seviyesi üzerinde yoluna devam edecek. Haziran'da bir mola verecek. Hem dolar kuru, hem gram altın, gram gümüş de yükselişler başladı.

-Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu toplantısında bir değişiklik yapmayacağını düşünüyorum. Yıl sonuna kadar faiz artırmak zorunda kalacağını düşünüyorum. FED'in 50 baz puan değil 25 baz puan faiz artımı ile süreci devam ettireceğini düşünüyorum. Altında 960 liranın üzerinde kalıcı olursa bu yükselişlerin 980 liraya kadar devam edeceğini düşünüyorum. Temmuz ayındaki ataklarla birlikte yıl sonuna kadar 1450 lira seviyesini görmemiz muhtemel sonuç olabilir. Benim yıllık öngörümde bir değişiklik yok.

Yorumlar