Anasayfa /  Foto Galeri

Almanya, nitelikli işçi göçü alabilmek için göç yasasını değişiyor!

Almanya, nitelikli işçi açığı sorununu çözmek için yabancı vasıflı işçilerin ülkeye göç etmesini kolaylaştırma planı "Fırsat Kart"ı açıkladı. Buna göre Fırsat Kart'ı ile bireyler, Almanya'da daha hızlı ve kolay iş bulma şansı kazanacak. İşte detaylar...

Almanya, nitelikli işçi göçü alabilmek için göç yasasını değişiyor! - Sayfa 1

Almanya nitelikli işçi açığını kapatabilmek için göç yasasında değişikliğe gidiyor. Alman hükümeti bireylerin iş bulmasını kolaylaştıracak fırsat kart hazırlıyor. Hali hazırda iş arayanlar için Almanya'nın bir vize seçeneği mevcut. Fırsat kartı ise Almanya'da iş bulmak isteyenler için; onaylanmış bir iş teklifi olmasa da Almanya'ya gelmelerine izin verecek çok daha kolay ve hızlı bir sistem olacak.

Almanya, nitelikli işçi göçü alabilmek için göç yasasını değişiyor! - Sayfa 2

ALMANYA YABANCI İŞÇİLERİ ÇEKMEK İSTİYOR

Habertürk'e göre, ülkenin çalışma bakanı Hubertus Heil ve İçişleri Bakanlığı Bakanı Nancy Faeser, geçtiğimiz günlerde iş gazetesi Handelsblatt için yazdıkları makalede "Akıllı insanları çekmek istiyorsak, onlara basit süreçlerden daha fazlasını sunmalıyız. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerle vasıflı iş gücü arayışında rekabet ediyoruz" diye yazdılar.

Almanya İstihdam Araştırmaları Enstitüsü veya IFO, ülkenin 1.74 milyon açık pozisyonu olduğunu bildirdi. Münih merkezli kuruluş, Temmuz ayında işçi sıkıntısının, anket yaptığı 4 bin şirketin yaklaşık yüzde 50'sini etkilediğini ve çoğu, bunun sonucunda üretimi azalttıklarını ve bunun da enflasyonu artırdığını söyledi.

Almanya, nitelikli işçi göçü alabilmek için göç yasasını değişiyor! - Sayfa 3

IFO, en çok hizmet sektörünün zarar gördüğünü söyledi. Ayrıca, eğitimli mühendis, bilgi teknolojisi uzmanları ve mekanikçi sıkıntısının yanı sıra depolama sektörü, imalat ve perakende sektörlerinde vasıflı işçi sıkıntısı olduğunu söyledi. IFO yaptığı bir ankette Almanya’daki imalat şirketlerinin Nisan ayında yüzde 38 oranında yaşadığı kalifiye işçi sıkıntısı, Temmuz ayında yüzde 43’e yükseldiğini tespit etti. Fırsat kartı puanlama sistemine tabi tutulacak ve AB vatandaşı olmayanların göç edip edemeyeceğine dair belirli kriterleri olacak. 4 önemli kriterin 3'ünü karşılayabilen kişi, değerlendirmeye alınacak. Bu kriterler şöyle sıralanıyor:

Almanya, nitelikli işçi göçü alabilmek için göç yasasını değişiyor! - Sayfa 4

*Üniversite diploması veya mesleki yeterlilik
*En az üç yıllık mesleki deneyim
*Almanca yeterliliği ya da önceden Almanya'da yaşamış olmak
*35 yaşının altında olmak

İşgücündeki talebe göre, verilen kart sayısı Alman hükümeti tarafından yıldan yıla sınırlandırılacak. Kriterleri karşılayanlar iş aramak için Almanya'ya daha kolay gelebilecek. Buradaki önemli faktör, Almanya'da iş arayıp, bulabilmek. Eğer iş bulamazsa kart sahibi bir süre sonra Almanya'dan ayrılmak zorunda.