Anasayfa /  Politika

Ali Babacan'dan kritik Cumhurbaşkanı adaylığı açıklaması

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV canlı yayınında ekrana gelen Liderler Özel programına konuk oldu. Babacan'a, 'Cumhurbaşaknlığına aday mısınız?' diye soruldu. Babacan bu soruya, "Birliktelik olmazsa doğal adayım" diyerek cevap verdi.

Abone ol
Abone ol 31 Ekim 2021 00:18

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV canlı yayınında Cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Liderler Özel programında Suat Toktaş'ın "Cumhurbaşkanlığına aday mısınız" sorusunda Ali Babacan, "Birliktelik olmazsa doğal adayım" ifadesini kullandı.

İşte Ali Babacan'ın o açıklamaları:

"Şuandaki sistem, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Her siyasi partinin genel başkanı doğal cumhurbaşkanı adayı.

Parlamenter sisteme geçtiğinizde, her partinin başkanı dola bir başbakan adayı. Eğer öyle olmasa parti neden var. Birliktelik olmaması durumunda Cumhurbaşkanı adayıyım."

AKM AÇILIŞINA ÇAĞRILDIM”

Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açılışını yaptığı Atatürk Kültür Merkezi açılış törenine çağrıldığını açıklayarak, “Kültür ve Turizm Bakanlığı beni davet etti. Ancak benim de bir başka programım vardı. Biz davet edildik ama katılamadık” dedi.

“HASTALIKLI YAKLAŞIMLAR”

Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın grup toplantısında izlettiği ‘linç videosu' için, “Türkiye'de şu an siyasal şiddet var” dedi. Babacan, Erdoğan'ın videoyu izlettirmesini, “Zihin dünyalarında ne dolaşıyor bilmek çok zor. Ne olursa olsun bunlar hastalıklı yaklaşımlar” diye yorumladı.

ERDOĞAN'IN SOROS İLE GÖRÜŞMELERİNİ TEK TEK ANLATTI

Babacan, Erdoğan'ın geçmiş dönemde George Soros ile yaptığı görüşmeleri de tek tek anlattı. Erdoğan ile Soros’un defalarca görüştüğünü ve Erdoğan'ın Türkiye'ye yatırım talebinde bulunduğunu belirten Babacan, o görüşmeleri şöyle anlattı:

Sayın Erdoğan'ın Soros ile en az 2-3 defa yüz yüze görüşmüşlüğü var. En az bir tanesinde ben vardım. Yüz yüze konuştu, Türkiye'ye yatırım için davet ettiği, Türkiye'ye daha çok finansman getirmesiyle ilgili. Tema buydu.

‘Türkiye'ye yatırım yapın, Türkiye'de daha çok iş yapın' türü görüşmeler bunlar. Bir yatırımcı ve iş insanı olarak, o dönemlerde pek çok uluslararası yatırımcıyla yapılan görüşme gibi Soros'la da görüşmeler oldu. En az bir tanesinde ben vardım.

“O GÜN İŞİNE GELİYORDU”

O gün öyle, bugün böyle. İktidarın ve Sayın Erdoğan'ın tutumunda bir tutarlılık aramayın. O gün işine öyle geliyordu, bugün işine böyle geliyor. Hesap soran falan da yok.

Bu tutarsızlıkları hatırlatmadıktan sonra daha pervasız bir siyaset yapılabiliyor. Kitlelerin hafızası balık hafızasıdır. Bugün geçerli akçe hangisi, hangi söylem gider, bir hafta da olsa insanların dikkatini nereye çekebiliriz diye söyleyip geçiyor.

“O GÜNLERDE BU TÜR GÖRÜŞMELER ÇOK YAPILIYORDU”

2002 yılında çekilen kendisinin de yer aldığı fotoğraf hakkında konuşan Babacan, “Hükümet kurulduktan sonra Kasım 2002'deki bir fotoğraf. Ben ekonomi bakanıydım. Rahmetli Kemal Unakıtan, Abdüllatif Şener ve Erdoğan vardı. O günlerde bu tür görüşmeleri çok yapıyorduk. Türkiye'nin yerli veya uluslararası sermaye ve yatırıma çok ihtiyacı vardı. Türkiye'ye sermaye getirecek kim var kim yoksa yoğun görüşmeler yapılıyordu. Bu görüşmeler Türkiye'de de yurt dışında da yapılıyordu” ifadelerini kullandı.

“FOTOĞRAF KARESİ ALINMAYAN GÖRÜŞMELER DE VAR”

Davos'taki görüşme içinse Babacan, “O görüşme trafiğinde böyle bir görüşme yapılmıştı. Benim olmadığım, fotoğraf karesi alınmayan görüşmeleri de oldu” dedi.

“OSMAN KAVALA'NIN DOSYASINDA SUÇ UNSURU YOK”

Osman Kavala'nın tutukluluğu hakkında konuşan Babacan, şunları söyledi.

Osman Kavala ile ilgili konu gerçekten bir hukuk garabeti. Soruşturma safhasında gizli soruşturmayla yürüyen konular birden bire ortadan çıkıyor ama konu yargıya taşındığı anda dosyalara ulaşmak mümkün.

Etiketler Ali Babacan
Yorumlar