Anasayfa /  Politika

Ali Babacan'dan Bahçeli'nin sözlerine sert tepki! Krizlerin ortağı...

DEVA Partisi lideri Babacan, Kahramankazan İlçe Kongresi'nde konuştu. İşte konuşmasından satır başları...

Abone ol
Abone ol 19 Ekim 2021 13:54

DEVA Partisi lideri Babacan, Kahramankazan İlçe Kongresi'nde konuştu. İşte konuşmasından satır başları...

Babacan'ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Bugün burada Kahramankazan'da hep beraber olmamızın gerçekten ayrı bir anlamı var. 15 Temmuz 2016 gecesi, FETÖ terör örgütünün hain darbe teşebbüsüne karşı dimdik duran tankların zırhlı araçların karşısında göğsünü siper eden siz değerli Kahramankazanlı arkadaşlarımla beraber olmaktan gerçekten benim için büyük bir gurur. 15 Temmuz gecesi milletimiz devleti ayakta tuttu. 15 Temmuz gecesi milletimizin feraseti ve cesareti, sağduyusu demokrasimizi diri tuttu. 15 Temmuz'dan hemen sonra buraya, Kazan'a gelmiştim. Şehitlerimizin ailelerini ve yaralılarımızı ziyaret ettim. İlçe meydanında vatandaşlarımızla buluştum. Onlara hitap edip milletimiz adına Kahramankazan'a şükranlarımı sundum.


Gerçekten büyük bir kahramanlık örneğiyle demokrasimize sahip çıkmış tüm Kahramankazanlı vatandaşlarımızı tekrar tebrik ediyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun.

Sözlerimin başında hepinizin huzurunda geçtiğimiz hafta yitirdiğimiz değerli yol arkadaşımız Şerife Türedi'yi de anmak istiyorum. Şerife Hanım Tekirdağ ilimizin merkez ilçesi Süleymanpaşa ilçemizin kurucu ilçe başkanıydı. Türkiye'nin ilk kadın engelli ilçe başkanıydı. Biz hep beraber siyasetteki tüm engelleri yıkmak üzere yola çıkan bir hareket olarak Şerife Türedi de bu engelleri yıkıp canla başla gece gündüz bizlerle birlikte çalışan bir yol arkadaşımızdı. Bu ani ve erken kaybımız nedeniyle bir kez daha kendisine Allah'tan rahmet diliyor, ailesine ve tüm partili yol arkadaşlarına baş sağlığı dileklerimi huzurlarınızda tekrar ifade etmek istiyorum.

Biliyorsunuz salı ve çarşamba günleri TBMM'de grup toplantıları oluyor. Ve parti genel başkanları grup toplantıları yapıyor. Az evvel krizlerin ortağı Sayın Bahçeli, 'krizlerin ortağı' diye kendisine hitap etmemize çok alınmış olacak ki grup toplantısında bizlere bir cevap vermiş. Üslubu malum. Daha evvel söylemiştim; Sayın bahçeli konuşurken 18 yaşından küçükleri ekranlardan uzak tutmak lazım demiştim.

Hakaretlerine cevap vermeyeceğiz. Ben buradan kendisine sormak istiyorum; ya krizlerin ortağı değil misiniz siz? Bakın, bugüne dek bu milletin hayrına menfaatine ne iş yaptınız? Türkiye'nin ekonomisine, hukukuna hangi katkıda bulundunuz? 'Ben şu konuda başarılı oldum, ben o 99'da kurulan hükümette ortaktım ve o hükümet de şu başarıyı ortaya koydum. Bugünün hükümete ortağım şu başarıyı ortaya koydum' diyeceğiniz ne var? Ben hafızamı çok zorluyorum, herkese de soruyorum inanın bir örnek bulamıyorum. Ve ne diyor bugünkü konuşmasında? Kriz yok diyor. Ya bakın ben altmıştan fazla ilimize gittim. daha geçen hafta Adana'daydım. Herkes diyor ki; 'böyle bir şey görmedik. Çiftimiz diyor ki ben hayatımda böyle bir dönem yaşamadım. Esnafımız bu kadar büyük bir krizle biz daha önce karşı karşıya kalmadık diyor. Sayın Bahçeli kriz yok diyor. Gerçekten ülkeden habersiz, ülkenin gerçeklerinden habersiz. Zaten bu hükümet küçük ortağıyla, büyük ortağıyla gerçekleri artık görmedikleri için gerçekleri artık inkar ettikleri için bu ülkenin sorunlarına çözüm bulamıyorlar. Bizim gibi biraz gezseler dolaşsalar, Ankara'da kapalı kalmasalar, şöyle bir cadde pazar çarşı esnafla dertleşseler belki görecekler ama yerlerinden kalmıyorlar. Artık vatandaşla olan bağları koptu. Ben Sayın Bahçeli'ye sesleniyorum. Size ortak olduğunuz krizleri hatırlatmaya devam edeceğiz. Hiç kaçış yok, inkar etmesin bunları.

 2001 yılında, bu ülkeyi bu milleti fakirleştirdiğiniz krizi biz unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Yazar kasalar başbakanlık binasının önüne atıldığında sizin çalışma odanız o binadaydı. Millet açlıktan yoksulluktan bitapken siz o koltukta oturuyordunuz. Başbakan yardımcısıydınız. Üstelik Devlet Planlama Teşkilatı size bağlıydı. Ekonomik planlamanın yapıldığı kurum size bağlıydı. Tek gecede 20'ye yakın banka battığında bu ülkede siz Devlet Planlama Teşkilatı'ndan sorumlu Başbakan Yardımcısıydınız. Milli gelirin 3'te 1'ini kaybettiğimiz dönemde o günkü hükümetin ortağıydınız. O tarihte gecelik faizler 7 bin 500'ü görmüştü. Yıllık enflasyon yüzde 70'leri geçmişti. Siz o enflasyona da yüksek faizlere de ortaktınız. Bugün ise vatandaşlarımızın boğuştuğu ekonomik ve hukuk krizlerinin mimarısınız. kaçış yok, kaçamazsınız. Cumhur İttifakı'nız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile cumhuru batırdı ya. Vatandaş ne halde görmüyor musunuz? Haberiniz yok mu? Hukukta, ekonomide, eğitimde dipteyiz. Nerede zirvedeyiz biliyor musunuz? Sayenizde işsizlikte, adaletsizlikte, faizlerde zirvedeyiz. Bugün en fakirle en zengin arasındaki gelir farkı 26 kata çıktı. Bu TÜİK'in rakamı ya. TÜİK bile artık gerçeği gizleyemiyor. Rakamları ne kadar makyajlasa mızrak çuvala sığmıyor. Tsraflı Cumhurbaşkanlığı Sistemi başladı başlayalı ülkemizde 3 milyon 200 bin kişi mutlak yoksulluk seviyesinin altına düştü ilave olarak. Sendikaların yayımladığı raporlarda asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını Sayın Bahçeli görmüyor mu acaba?

Açlık sınırının altında bir asgari ücret var şu anda. Sayın Bahçeli bunlar sizin eseriniz. Siz bu hükümete ortaksınız. Öyle başarılı olduğu zaman sahipleneyim kriz çıktığında geride durayım, krizi inkar edeyim yok. Kaçmak yok. Siz kriz yok deyin ve eserinizle övünmeye devam edin.

Sayın Bahçeli bugün bir de ne demiş? Demiş ki; 'Sayın Babacan cumhurbaşkanlığı adaylığı için Recep Tayyip Erdoğan'a imza attı, sonra gitti Abdullah Gül'ü destekledi.' Bakın sıralamada yalan söylüyor. Biz o dönemde bir ortak aday çıkmasını Sayın Gül'ün adaylığını evet destekledik. O dönemde bu çoğu insanın bildiği bir gerçekti. O seçenek gerçekleşmeyince, Sayın Gül 'ben artık aday değilim' dedikten sonra ikinci tercih olarak biz gidip Sayın Erdoğan'a aday olarak imza verdik. Kronolojiyi, sıralamayı değiştiriyor; 'önce imza attı sonra destek verdi' diyor. Bu doğru değil. Yakışmıyor. Bir partinin genel başkanına bu doğruları söylemek yakışmıyor. Fakat cumhurbaşkanlığından söz açılmışken ben sizlere şöyle birkaç tane video göstereceğim. Sayın Bahçeli bugün kimle ortak biliyor musunuz? 'Cumhurbaşkanı olmaz, olamaz' dediği Sayın Erdoğan ile ortak ve onun cumhurbaşkanlığını şu anda destekliyor.

Olayların sırasını değiştirip, doğruyu söylemeyerek beni tutarsızlıkla itham eden Sayın Bahçeli, bugün ne söylemiş grup toplantısında bir de onu izleyelim.

Bizim alnımız ak başımız dik. Hiç kimse bizi tutarsızlıkla suçlayamaz. Getirsinler 2001'den bu yana söylediğim, açıkladığım her şeyi ortaya koysunlar. Altına tekrar imza atarım ben.

Yorumlar