Anasayfa /  Foto Galeri

Aile fatura desteği nedir, kimler faydalanabilir?

Dar gelirli aileler için her ay fatura desteği veriliyor. Vatandaşlar da fatura desteğinin detaylarını merak ediliyor. İşte detaylar...

Aile fatura desteği nedir, kimler faydalanabilir? - Sayfa 1

Belirli şartları karşılayan her vatandaş elektrik faturası desteği alabiliyor. Elektrik faturasıyla PTT şubelerine gidenlere para veriliyor. Ödeme miktarı ailedeki kişi sayısına göre değişiyor. Paralar ise PTT’den alıyor.

Aile fatura desteği nedir, kimler faydalanabilir? - Sayfa 2

AİLEDEKİ KİŞİ SAYISINA GÖRE PARA VERİLİYOR

Milyonlarca vatandaş destek ödemelerine ilgi gösteriyor. Son elektrik zammıyla birlikte artan destek miktarı evde yaşayan kişi sayısına göre 108 lira ila 216 lira arasında değişiyor. Buna göre ödeme miktarları şöyle;

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (108 lira).

3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 lira).

4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 lira).

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 lira). Elektrik tutarında 240 kilovatsaate kadar olan ilk dilim tarife için geçerli 1.44 liralık kilovatsaat ücreti baz alınmıştır.

Aile fatura desteği nedir, kimler faydalanabilir? - Sayfa 3

ÖDEMELER PTT’DEN ALINACAK

Gelir durumuna göre yardım yapılıyor. Hanedeki kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekiyor. 1 Temmuz’dan önce bu tutar 1.417 liraydı. Fakat asgari ücretin 5 bin 500 liraya çıkmasıyla birlikte bu tutar da 1.833 liraya yükseldi. Dört kişilik ailede gelir 7 bin 332 liranın altındaysa bu haktan yararlanılabilir. Ödemeler düzenli olarak PTT aracılığıyla gerçekleştiriliyor. PTT’ye geçerli kimlik belgesi ve mesken elektrik faturasını ibraz etmek yeterli.