Anasayfa /  Sağlık

Ağız kokusu neden olur ? tedavisi var mı? Ağız kokusu nedenleri?

Kimi zaman insan içine çıkılamayacak kadar rahatsız edebilen ağız kokusu neden olur? Diş Hekimi Dr. Efe Kaya ağız kokusuna neden olan 8 nedeni açıkladı.Ağız kokusu neden olur ? tedavisi var mı? Ağız kokusu nedenleri?

Abone ol
Abone ol 25 Mart 2019 15:39

Kimi zaman insan içine çıkılamayacak kadar rahatsız edebilen ağız kokusu neden olur? Diş Hekimi Dr. Efe Kaya ağız kokusuna neden olan 8 nedeni açıkladı.Ağız kokusu neden olur ? tedavisi var mı? Ağız kokusu nedenleri?

Ağzımız çeşitli sebeplerden dolayı kokabilir. Özellikle doğru bakım yapılmayan dişlerde ağız kokusunun ortaya çıktığı görülürken, bakım dışında çeşitli zararlı alışkanlıkların kullanımı da bu rahatsız edici kokuya sebep olur. Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya ağız kokusuna neden olan 8 probleme dikkat edilmesi gerektiğini söyleyerek aşağıdaki nedenleri sıraladı.

Ağız kokusu neden olur bakın kokunun sebepleri neymiş! - Sayfa 2

1. Uygun Olmayan Ağız Hijyeni 

Dişlerimiz üzerinde biriken gıdalar temizlenmediğinde diş eti inflamasyonuna yol açar. Bu durum diş eti kanamalarına ve ağız kokusuna yol açacaktır. Günlük düzenli fırçalama ağız kokusunun önlenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. 

Ağız kokusu neden olur bakın kokunun sebepleri neymiş! - Sayfa 3

2. Diş Çürükleri 

Tedavi edilmeyen çürükler dişler üzerinde kavite oluştururlar. Bu kaviteler üzerinde biriken besin artıkları şiddetli ağız kokusuna yol açacaktır. 

Ağız kokusu neden olur bakın kokunun sebepleri neymiş! - Sayfa 4

3. Diş Taşları 

Diş taşının yapısında bakteri ve besin artıkları bulunur. Temizlenmeyen diş taşları ve üzerinde çoğalan bakteriler ağız kokusuna sebep olur. Ağız kokusu neden olur bakın kokunun sebepleri neymiş! - Sayfa 5

4. Dilin Fırçalanmaması 

Bazı bireylerde genetik olarak dil üzerinde bulunan girinti ve çıkıntılar derin olabilir. Böyle bir durumda dil üzerinde bulunan besin artıkları ağız kokusuna yol açacaktır. 

Ağız kokusu neden olur bakın kokunun sebepleri neymiş! - Sayfa 6

5. Uygun Olmayan Protezler 

Ağız içerisindeki yumuşak dokular ile uyumlu olmayan ve yeterli cilaya sahip olmayan protezler besin birikimine ve diş etinde enfeksiyona sebep olur.Ağız içi protezler çok iyi cilalanmış olmalı ve diş etleri ile mükemmel bir uyum içinde olmalıdır 

Ağız kokusu neden olur bakın kokunun sebepleri neymiş! - Sayfa 7

6. Tütün Ürünleri Kullanımı 

Sigara kullanımı ağız içerisindeki tükürük akış hızını düşürür. Bu durum ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını arttır. Çoğalan bakteriler ağız kokusuna sebep olur. 

Ağız kokusu neden olur bakın kokunun sebepleri neymiş! - Sayfa 8

7. Alkol Kullanımı 

Alkol ağız kuruluğu yapacağından koku oluşmasını tetikler. Alkol vücut içerisinde reaksiyona girip ağız kokusuna neden olacak bileşenler oluşturur. 


Yorumlar