Anasayfa /  Eğitim

Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 1.dönem sınav sonuçları açıklandı mı?

Milyonlarca açık öğretim lisesi öğrencileri AÖL tarafından yapılan 2022/2023 yılı 1.dönem sınav sonuçlarını merak içerisinde araştırmaya devam ediyor. İşte detaylar.

Abone ol
Abone ol 26 Aralık 2022 16:00

Milyonlarca açık öğretim lisesi öğrencileri AÖL tarafından yapılan 2022/2023 yılı 1.dönem sınav sonuçlarını merak içerisinde araştırmaya devam ediyor. İşte detaylar.

2022-2023 Eğitim yılı AÖL (Açıköğretim Lisesi) 1. Dönem sınavları 9-20 Aralık 2022 tarihleri online olarak gerçekleştirildi. 

AÖL sınav sonuçları için değerlendirme süreci, Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmektedir. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından sonuç bilgileri http://aolweb.aol.meb.gov.tr sitesi üzerinden erişime açılmaktadır.

AÖL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Oturumların tamamlanması ardından AÖL sınav sonuçları 10 gün içerisinde açıklanıyor. Daha önceki dönemler kaynak alındığında AÖL sınav sonuçlarının bu hafta içerisinde ilan edilmesi bekleniyor.

AÖL SINAV SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Öğrenciler T.C. kimlik numarası ve daha önce AÖL Müdürlüğü tarafından verilen AÖL öğrenci şifresi ve güvenlik koduyla sonuç sorgulaması yapabilmektedir. Sınav sonuçları yazılı olarak öğrenci adreslerine gönderilmemektedir.

İTİRAZ SÜRECİ HAKKINDA BİLGİLER

1. Öğrenciler, sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazlarını, 09.12.2022-25.12.2022 tarihleri arasında, sınav sonuçlarına ilişkin itirazlarını ise sonuçların AÖK Bilgi Yönetim Sisteminden ilan edilmesinden itibaren 5 (beş) takvim günü içinde; T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. ve Halk Bankası A.Ş. şubelerinden herhangi birine kendisine ait T.C. kimlik numarası ile KDV dâhil 30 (otuz) TL itiraz ücreti yatırarak e-İtiraz Modülü (https://eitiraz.meb.gov.tr) üzerinden yapacaklardır. Öğrenciler belirlenen itiraz süresi dışında itiraz başvurusu yapamayacaklardır. Dilekçe ve faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

2. İtirazların değerlendirilmesinde e-İtiraz Modülüne (https://eitiraz.meb.gov.tr) giriş tarihi dikkate alınacaktır.

3. Sınav sorularına/cevap anahtarlarına ve sınav sonuçlarına ilişkin yapılan itirazlar Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından adaylara bildirilecektir. Ayrıca sınavın işleyişi ile ilgili Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından çözüme ulaştırılamayan itirazlar ise Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü tarafından sonuçlandırılarak Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bildirilecektir.

4. Başvurusu geçersiz sayılan ya da sınava girmeyen öğrencilerin itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır.

5. 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 20/B maddesi uyarınca sınav uygulamasına, sorulara/cevap anahtarına ve sınav sonucuna yapılacak itirazlar, 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmayacaktır.

 

 

Yorumlar