Anasayfa /  Politika

Abdulkadir Selvi'den dikkat çeken anket yorumu! Bahçeli ve Erdoğan’ın seçim barajını...

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Koronavirüs sürecinde anketler ne gösteriyor? adlı yazısında Bahçeli ve Erdoğan’ın seçim barajını düşereceklerini iddia etti. İşte o yazı...

Abone ol
Abone ol 20 Mayıs 2020 08:59

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Koronavirüs sürecinde anketler ne gösteriyor? adlı yazısında Bahçeli ve Erdoğan’ın seçim barajını düşereceklerini iddia etti. İşte o yazı...

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, "Seçim barajı bir demokrasi eksikliği. O nedenle düşürülmeli. Ben Bahçeli ve Erdoğan’ın bu çıkışı durup dururken yaptıklarını zannetmiyorum." düşüncesini dile getirdi. 

Selvi, "Önce MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim barajının düşürülmesini ve Siyasi Partiler Yasası’nın değişmesini istedi. 

Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun, Babacan ve Davutoğlu partilerinin seçime girmesi için milletvekili verebileceği yönündeki açıklamasına sert tepki gösterdi. 

Kılıçdaroğlu’nu milletvekili pazarı kurmakla suçladı. Daha sert tepki ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. Milletvekili pazarı kuranlar, terör örgütleriyle ittifak yapanlar için yolun sonunun geldiğini söyledi. Bunlar siyaseten söylenmiş bir söz olamazdı. Belli ki bunun bir siyasi sonucu olacaktı." görüşünü savundu. 

Selvi, "Acaba seçim barajının düşürülmesi ve Siyasi Partiler Yasası’nın değiştirilmesi yönünde bir çalışma var mı diye kulisleri yokladım. Henüz başlamamış. Ama bu başlamayacağı anlamına gelmiyor. Seçimlerde barajı aşamayacaklarını düşünen partiler, ittifak kurup ‘Voltran’ı oluşturuyor. Ayrıca yüzde 1’lik partiler de böylece Meclis’e girme şansını yakalıyor. Ayrıca seçim barajı bir demokrasi eksikliği. O nedenle düşürülmeli. Ben Bahçeli ve Erdoğan’ın bu çıkışı durup dururken yaptıklarını zannetmiyorum." ifadesini kullandı. 

 

 

Yorumlar